Gospodarka

2010-08-23 07:09:27

Chińczycy w Polsce zjednoczyli siły

Chińskie firmy działające w Polsce utworzyły Stowarzyszenie Przedsiębiorstw z Chińskim Kapitałem w Polsce (STCKP). Jest to pierwsza w polskiej historii gospodarczej organizacja chińskich firm.
Stowarzyszenie ma być platformą do kontaktów między chińskimi przedsiębiorstwami działającymi w Polsce oraz służyć pomocą każdej chińskiej firmie zainteresowanej polskim rynkiem. Jego członkowie mają podejmować wspólne wysiłki na rzecz wzajemnego rozwoju. Do zrzeszenia będą mogły zwrócić się także polskie firmy zainteresowane współpracą z partnerem chińskim.

Stowarzyszenie powstało dzięki wysiłkom Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce oraz Konsulatu Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku. Ambasador Sun Yixi powiedział, że on sam oraz ambasada będzie udzielać pomocy chińskim przedsiębiorstwom w kontaktach z polskimi firmami i urzędami. Ponadto ambasada będzie wspierać wszelkie szanse biznesowe na polskim rynku oraz takowych poszukiwać.

W ocenie ambasadora Sun powołanie stowarzyszenia byłe konieczne, gdyż z roku na rok wzrasta wartość chińskich inwestycji w Polsce. Według danych  Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) jeszcze dwa lata temu było to 200 mln euro, a w tym roku ma to być 400 mln euro bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Z tego względu niezbędny jest podmiot, który zintegruje siły, dzięki któremu działania będą bardziej efektywne i przemyślane.

Stowarzyszenie powstało 19 sierpnia. Siedzibą jest Warszawa. Obecnie podjęte zostały czynności rejestracyjne.


Zamów newsletter

Zapoznałem się z Regulaminem portalu GB.pl i go akceptuje.

Projekty bankowej

Trwa XXII edycja konkursu Najlepszy Bank organizowanego przez „Gazetę Bankową”.

Sonda

Czy boisz się globalnego ocieplenia i gotów jesteś płacić Europie kasę za powstrzymanie tego procesu?

5%
19%
76%
Głosów: 227, start sondy: 2011-06-24