Ubezpieczenia

2011-11-08 22:19:00

autor: Anna Krajewska-Polak

Sprawdź OC sprawcy wypadku przez Internet

Na stronie UFG można sprawdzić, czy właściciel samochodu ma wykupioną polisę OC. Obecnie może to zrobić m.in. osoba poszkodowana w wypadku. Od przyszłego roku - każdy zainteresowany.
W ciągu roku, ponad 50 tysięcy kierowców sprawdziło na portalu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, polisy OC. - Dwu i pół krotnie wzrosła, w ciągu roku, liczba kierowców sprawdzających na www.ufg.pl czy i gdzie polisę OC ma dane auto - poinformowała Aleksandra Biały rzecznik prasowy i doradca prezesa Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Usługa sprawdzania polis OC jest aktywna na stronach Funduszu od sierpnia 2009 roku.
 
OC można sprawdzić rejestrując się na stronie www.ufg.pl (zakładka "Sprawdź OC dla pojazdu"). Po kilkudziesięciu sekundach od złożenia zapytania, otrzymujemy odpowiedź na wskazany przez nas adres mailowy. W odpowiedzi znajduje się numer polisy OC dla pojazdu o wcześniej podanych przez nas numerach rejestracyjnych, nazwa firmy ubezpieczeniowej, która ją wystawiła oraz okres jej ważności. W informacji nie ma danych osobowych posiadacza pojazdu.
 
 – Coraz większą popularnością ta bezpłatna usługa cieszy się wśród osób prywatnych – mówi Wojciech Bijak, dyrektor Biura Ośrodka Informacji UFG (OI UFG). – To właśnie od nich, pochodziło w drugim roku jej działania, ponad 30 procent zapytań skierowanych do nas tą drogą – dodaje.
 
Prawo do skorzystania z informacji o OC mają osoby poszkodowane w wypadku drogowym, gdy sprawcy kolizji nie chcą pokazać swojego OC, oraz właściciele pojazdu. Osoby, które zamierzają kupić używane auto i chcą sprawdzić, czy posiada ono polisę OC muszą prosić o taką weryfikację właściciela pojazdu. Natomiast od 11 lutego 2012 roku, w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, każda osoba zainteresowana informacją, czy i gdzie właściciel danego pojazdu ma wykupione ubezpieczenie OC, będzie mogła sobie to sprawdzić na portalu UFG.
 


Źródło: UFG


Autor: Anna Krajewska-Polak

Zamów newsletter

Zapoznałem się z Regulaminem portalu GB.pl i go akceptuje.

Projekty bankowej

Lista 100 Największych Instytucji Finansowych stworzona przez "Gazetę Bankową" i międzynarodową wywiadownię gospodarczą Bisnode D&B Polska

Sonda

Czy wykupisz ubezpieczenie AC przy najbliższym przedłużaniu polisy OC ?

40%
60%
Głosów: 165, start sondy: 2011-06-02