Ubezpieczenia

2009-09-17 09:45:34

Upadek Lehman Brothers

Minął rok od pamiętnej daty - 15 września 2008 roku, który wpisał się boleśnie w historię świata finansów. To był dzień ogłoszenia upadłości Lehman Brothers w USA.

Pamiętnego piątku (19 września ubr.) w Nowym Jorku toczyły się zwołane naprędce rozmowy z udziałem przedstawicieli banku centralnego i Fed oraz inwestorów zainteresowanych jego ratowaniem.

Rząd federalny i Fed podjęły walkę, starając się nie dopuścić do spektakularnych bankructw banków i firm kredytujących nieruchomości. Dlatego w marcu br. Fed wraz z bankiem JP Morgan uratowali przed bankructwem inny wielki bank inwestycyjny - Bear Stearns. JP Morgan zapłacił 10 USD za akcje niedoszłego bankruta, które rok wcześniej warte były po 100 USD. Także w marcu rząd amerykański znacjonalizował dwie największe firmy hipoteczne w USA - Fannie Mae i Freddie Mac, które kontrolują około połowy wszystkich kredytów hipotecznych wartych ponad 5 bln USD.

Zdaniem amerykańskiego sekretarza skarbu Henry'ego Paulsona - „Interwencja rządu była jedynym sposobem, aby uratować sektor nieruchomości przed całkowitym załamaniem”.

Historia Lehman Brothers rozpoczęła się w okresie, gdy Stany Zjednoczone zaczęły wchodzić w fazę wysokiej koniunktury i gospodarczej dominacji na międzynarodowej arenie. Zalążkiem działalności jednej z największych na świecie instytucji finansowych było miasto Montgomery w stanie Alabama, gdzie w 1844 roku Henry Lehman, 23-letni niemiecki emigrant otworzył mały sklepik wielobranżowy. W następnych latach dołączyli do niego bracia Emanuel i Mayer, aby wspólnie, od 1850 roku, kontynuować działalność pod szyldem „Lehman Brothers”.

10 największych bankructw wszechczasów

Top listę „The Time” - 10 największych biznesowych katastrof w historii finansów otwiera Lehman Brothers Holding Inc.

1. Lehman Brothers Holding Inc.; co najmniej 639 mld USD (2008 rok)
W poniedziałek 15 września ubr. firma Lehman Bros. ogłosiła bankructwo - jak dotąd największe w historii finansów. W europejskiej centrali banku w londyńskim City 5 tysięcy osób zostało bez pracy.
2. WorldCom Inc.; 104 mld USD (2002 rok)
W 2002 roku wyszły na jaw oszustwa w księgowości (firma przynosiła straty, w oficjalnych raportach wykazywano zyski). W miesiąc po skandalu niegdyś druga co do wielkości firma telekomunikacyjna w USA ogłosiła upadłość. Firma wyszła z dołka w 2004 roku jako MCI Inc.
3. Enron Corp.; 66 mld USD (2001 rok)
Upadek firmy spowodowany nieuczciwością zarządu. Kiedy oszustwa wyszły na jaw, Enron stracił na wartości, tysiące pracowników musiało pożegnać się z pracą, a dwóch dyrektorów generalnych stanęło przed sądem.
4. Conseco Inc.; 61 mld USD (2002 rok)
Firma finansowo-ubezpieczeniowa z Indiany, której akcje kosztowały swego czasu 58 dolarów. Conseco przeżyło upadek spowodowany olbrzymim zadłużeniem, ale w roku 2003 udało im się wrócić na rynek.
5. Pacific Gas & Electric Company; 36 mld USD (2001 rok)
Jeden z największych dostawców energii w Kalifornii przeżywał poważny kryzys w okresie prywatyzacji. PG&E wyszło z opresji w 2004 roku, a ich akcje zyskały trzykrotnie na wartości.
6. Texaco, Inc.; 35 mld USD (1987 rok)
Texaco znalazło się na krawędzi upadku po tym, jak Pennzoil domagał się zwrotu 10,5 mld USD za poniesione straty związane z zerwaniem umowy z Getty Oil. Ogłoszenie upadłości miało zapewnić ochronę przed wierzycielem.
7. Financial Corp. of America; 34 mld USD (1988 rok)
Firma ogłosiła upadłość w czasie kryzysu pod koniec lat 80., kiedy 2 mld USD z zasobów rządowych zasiliły ich główna jednostkę American Savings and Loan Association.
8. Refco Inc.; 33 mld USD (2005 rok)
Dwa miesiące po udanym debiucie na giełdzie okazało się, że szef domu maklerskiego zapomniał poinformować o długu firmy wynoszącym 430 mln USD. Skandal pogrążył Refco, wiele osób aresztowano, a jeden z właścicieli został niedawno ukarany wyrokiem 10 lat więzienia.
9. IndyMac Bancorp; 33 mld USD (2008 rok)
Koniec boomu na rynku nieruchomości okazał się zgubny dla tego banku. Pożyczkobiorcy nie byli w stanie spłacać kredytów, a inni klienci w tym samym czasie wyciągali zdeponowane pieniądze. Bank przejęło państwo.
10. Global Crossing, Ltd.; 30 mld USD (2002 rok)
Inwestorzy zostali zwabieni korzystnymi raportami, które nie uwzględniały tego, że kable światłowodowe nie sprzedawały tak dobrze, jak zakładano. Choć firma odbiła się od dna, to członkowie zarządu musieli zwrócić inwestorom 325 mln USD.


Historia kryzysu według Johna B. Taylora, ekonomisty, doradcy prezydentów USA Forda, Busha seniora i juniora.
 
Lata 2002-05
Nienaturalnie niskie stopy procentowe wywołują chory boom na rynku nieruchomości. Rząd to popierał, bo chciał, by jak najwięcej ludzi miało domy.

Grudzień 2007 roku
Zaczyna się w USA zapaść na rynku kredytów hipotecznych. Pierwszy bezsensowny pakiet stymulacyjny rządu Busha to rabaty podatkowe wysyłane Amerykanom w formie czeków. Grubo ponad 100 mld USD. Te pieniądze miały rozruszać gospodarkę.

Jesień 2007 roku , początek 2008 roku
Zbyt niskie stopy procentowe. Cięcia były konieczne, ale nie z 5,25 do 1 proc. Ameryka była w tym czasie jeszcze w łagodnej fazie recesji. Drastyczne cięcia stóp procentowych spowodowały gwałtowny spadek kursu dolara. To z kolei wielki wzrost cen ropy, co w pierwszej połowie 2008 roku zdecydowanie przyspieszyło i pogłębiło recesję.

Wrzesień 2008 roku
Upada bank „Lehman Brothers”. Rząd G. Busha przepycha program ratowania banków wart 700 mld USD. To nie upadek Lehman wywołał prawdziwą panikę, ale pakiet ratunkowy. Rynek słusznie pomyślał, że nie ma w nim żadnych mechanizmów kontroli - nikt nie będzie wiedział, w jaki sposób banki wydadzą te pieniądze.

Początek 2009 roku
B. Obama zwielokrotnia błędy Busha, bo wydaje dużo więcej pieniędzy. Z 787 mld USD pakietu ożywiania gospodarki zaledwie 21 mld USD przypada na zakup dóbr i usług przez rząd; na inwestycje - jeszcze mniej. Za wcześnie, aby dogłębnie ocenić, co kryje się za ogłoszonym na początku marca programem naprawy kredytów hipotecznych.


Zamów newsletter

Zapoznałem się z Regulaminem portalu GB.pl i go akceptuje.

Projekty bankowej

Trwa XXII edycja konkursu Najlepszy Bank organizowanego przez „Gazetę Bankową”.

Sonda

Czy w ciągu najbliższej dekady Chiny rozpoczną wojnę ekonomiczną z USA?

65%
22%
13%
Głosów: 1032, start sondy: 2011-05-06