Ubezpieczenia

2009-11-02 11:14:37

Wyższy zasiłek pielęgnacyjny

Od 1 listopada br. obowiązuje wyższy zasiłek pielęgnacyjny dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi członkami swoich rodzin. Świadczenie wzrasta o 100 zł i po podwyżce wynosi 520 zł.


Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przysługuje opiekunowi tylko wtedy, gdy dochód w jego rodzinie nie przekracza miesięcznie 583 zł. Taki zasiłek mogą otrzymać rodzice zajmujący się chorymi dziećmi czy dziadkowe zajmujący się wnukami. Jeżeli niepełnosprawny jest osobą dorosłą, to musi przedstawić zaświadczenie lekarskie o co najmniej znacznym stopniu niepełnosprawności. Jeśli jest dzieckiem, z zaświadczenia musi wynikać, że niepełnosprawność jest znaczna, a niepełnosprawny wymaga stałej opieki.

Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem płaconym z opieki społecznej osobom, które zrezygnowały z pracy po to, aby opiekować się osobą niepełnosprawną należącą do ich rodziny.

Zgodnie z Ustawą z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych również sam niepełnosprawny może otrzymać pomoc finansową z opieki społecznej. Jest to zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł miesięcznie. Niepełnosprawny otrzymuje go bez żadnych dodatkowych warunków, jeżeli ma mniej niż 16 lat lub więcej niż 75 lat. Wystarczy, że przedstawi dowód osobisty lub odpis aktu urodzenia. Osoby w wieku 16-75 lat mogą liczyć na zasiłek tylko wówczas, gdy są niepełnosprawne w znacznym stopniu lub w stopniu umiarkowanym, ale wtedy gdy ich niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21. roku życia.

Zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest nie później niż ostatniego dnia miesiąca, na który został przyznany. Jeżeli jednak wniosek o świadczenie wpłynie po dziesiątym dniu danego miesiąca, wówczas pieniądze zostaną wypłacone dopiero w następnym miesiącu.

Prawa do zasiłku pielęgnacyjnego nie mają osoby przebywające w ośrodkach całodobowej opieki, albo otrzymujące dodatek pielęgnacyjny do emerytury.

Źródło: PAP


Zamów newsletter

Zapoznałem się z Regulaminem portalu GB.pl i go akceptuje.

Projekty bankowej

Lista 100 Największych Instytucji Finansowych stworzona przez "Gazetę Bankową" i międzynarodową wywiadownię gospodarczą Bisnode D&B Polska

Sonda

Czy wykupisz ubezpieczenie AC przy najbliższym przedłużaniu polisy OC ?

40%
60%
Głosów: 165, start sondy: 2011-06-02