Będą lepsze warunki finansowania dla MŚP
BGK wprowadza zmiany do programu gwarancji de minimis. Modyfikacje są odpowiedzią na zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów, wzrost marży kredytowej, zmniejszenie maksymalnej kwoty kredytu i maksymalnego okresu kredytowego.
W tym roku inwestycje związane z rozwojem przedsiębiorstwa planuje 61 proc. mikro i małych firm oraz 74 proc. firm średnich. MŚP w Polsce pozytywnie oceniają sytuację ekonomiczną i zapotrzebowanie na swoje produkty i usługi. Obecną koniunkturę dobrze ocenia 51 proc. mikro i małych firm oraz 58 proc. firm średnich. Dobra ocena przekłada się na większą skłonność do inwestycji.
Ułatwią je zmiany wprowadzone do gwarancji de minimis, które Bank Gospodarstwa Krajowego oferuje mikro, małym i średnim firmom. Gwarancje skutecznie mobilizują polski kapitał potrzebny inwestycjom: jak dotąd skorzystało z nich ponad 150 000 przedsiębiorców, wartość udzielonych gwarancji to prawie 62 mld zł, a wartość zabezpieczonych kredytów to ponad 110 mld zł. Jedną z istotnych wprowadzonych zmian jest dopuszczenie możliwości objęcia gwarancją kredytów przeznaczonych na spłatę innych kredytów.
– BGK podejmuje inicjatywę dokonania zmian w systemie gwarancji de minimis, aby zwiększyć wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Po pierwsze pozwalamy na objęcie gwarancjami kredytów, które służą spłacie wcześniej zaciągniętych kredytów – zarówno jeżeli przedsiębiorca dostaje nowo uzyskany kredyt w innym banku jak i w tym samym banku. Rozwiązanie jest możliwe gdy warunki, które przedsiębiorca uzyskał w nowym kredycie są dla niego korzystniejsze z punktu widzenia wysokości marży, czy okresu finansowania – wyjaśnia Robert Kasprzak, dyrektor zarządzający pionem zarządzania produktami w BGK.
Wśród zmian ułatwiających działanie przedsiębiorstw wymienić można także objęcie gwarancją kredytu obrotowego wykorzystywanego za pomocą karty kredytowej. Możliwe stało się także przyznanie gwarancji de minimis na kredyt udzielony w linii wielocelowej.
– Z perspektywy BGK linia wielocelowa jest traktowana jak każdy inny kredyt. Z punktu widzenia przedsiębiorców daje to dużą elastyczność ponieważ taka linia może być wykorzystywana do pokrycia zobowiązań wobec banków kredytujących z tytułu udzielanych gwarancji bankowych, akredytyw, odwróconego faktoringu – dodaje Robert Kasprzak.
Gwarancje de minimis są dostępne w 18 bankach współpracujących z BGK i w ponad 100 bankach spółdzielczych. Gwarancje de minimis na nowych zasadach są stopniowo uruchamiane w bankach, z którymi BGK zawarł umowy dotyczące tego produktu.
Więcej w wywiadzie z Robertem Kasprzakiem, dyrektorem zarządzającym pionem zarządzania produktami w BGK.
Obejrzyj wideo: https://youtube.com/embed/bJQO6sUdJ_k
Źródło: materiały prasowe BGK