2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015
2024

Polski Kompas 2023

27.09.2023

26 września 2023 r.  w Warszawie po raz dziewiąty odbyła się uroczysta premiera Polskiego Kompasu 2023 – rocznika instytucji finansowych i spółek akcyjnych redagowanego przez dziennikarzy „Gazety Bankowej”.  Periodyk jest podsumowaniem najważniejszych wydarzeń ekonomicznych oraz zapowiedzią trendów i zmian, które czekają polską gospodarkę w najbliższym czasie.  rozwiń

Tegoroczna edycja skupiona jest wokół tezy „STABILNA I PRZEWIDYWALNA POLITYKA GOSPODARCZA POLSKI W CZASIE PRZEŁOMU GEOPOLITYCZNEGO W EUROPIE”. Rocznik zawiera prawie 400 stron opiniotwórczych tekstów ponad 100 autorów. Wśród nich są: premier, ministrowie, prezesi firm i urzędów centralnych, a także eksperci czołowych polskich uczelni i instytucji.

Podczas gali, która odbyła się w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zostały wręczone również nagrody „Polski Kompas”.

Wyróżnienie za profesjonalizm w tworzeniu przepisów, które budują polską legislację zapewniającą bezpieczeństwo obywateli nie ograniczając rozwoju przedsiębiorczości w narodowej gospodarce, za potwierdzenie, że wiarygodność w realizacji zobowiązań wyborczych jest podstawową wartością w polityce otrzymał - dr hab. Krzysztof Szczucki – Prezes Rządowego Centrum Legislacji.

Polski Kompas za skuteczną repolonizację rynku ciepłownictwa i odzyskanie PKP Energetyka – PGE Energetyka Kolejowa – za determinację w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Nagrodę odebrał Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna.

Polski Kompas za nieustanną, skuteczną pracę nad stabilną i sprawiedliwą transformację energetyczną w Polsce w obliczu wyjątkowych wydarzeń – pandemii, wojny na Ukrainie i surowcowego kryzysu w Europie. Nagrodę odebrał Paweł Majewski – Prezes Zarządu Enea.

Polski Kompas za bezkompromisowe wprowadzanie innowacyjnych technologii w sektorze bankowym i skuteczne udowadnianie, że polskie instytucje bankowe mogą nadawać tempo rozwoju gospodarczego w konkurencji z zagranicznymi bankami. Nagrodę odebrał Grzegorz Olszewski – prezes zarządu Alior Bank SA.

Polski Kompas za potwierdzenie w twardych wynikach, że polski bank realizując misję odpowiedzialnej, narodowej instytucji bankowej dla obywateli może skutecznie wygrywać z międzynarodową konkurencją udowadniając, co znaczy patriotyzm gospodarczy. Nagrodę odebrał Leszek Skiba, prezes zarządu Banku Pekao S.A.

Polski Kompas za stabilne prowadzenie efektywnej i efektownej konkurencji na rynku światowym kluczowych dla rozwoju i technologii surowców – miedzi i srebra oraz odpowiedzialne budowanie małego atomu w Polsce. Nagrodę odebrał Tomasz Zdzikot – prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.


Drukowana wersja ekskluzywnego wydania rocznika Polski Kompas 2023 znajdzie się na biurkach prezesów dużych firm oraz władz instytucji państwowych i czołowych ośrodków naukowych.

Wydanie elektroniczne Polskiego Kompasu 2023 dostępne jest już w portalu www.gb.pl oraz aplikacji Gazety Bankowej na AppStore, AppGalery i Google Play.

Zapraszamy do lektury!

 

 
02.08.2023

Przewidywalność polityki gospodarczej i regulacji staje się w niepewnym otoczeniu rynkowym, targanym od kilku lat wydarzeniami określanymi mianem „czarnych łabędzi”, kluczowym wyzwaniem. Dotyczy to zarówno przedsiębiorstw – liderów rynku, spółek skarbu państwa, jak i obecnego na polskim rynku biznesu będącego częścią globalnych korporacji oraz nawet tych najmniejszych – małych i średnich firm. Biznes chce wiedzieć, czego może się spodziewać! rozwiń

Pandemia, lockdown, kryzys energetyczny, surowcowy, zerwanie łańcuchów dostaw, wojna na Ukrainie – to wydarzenia, zjawiska, procesy, które determinowały działania gospodarek w Europie i na całym świecie w 2022 roku. Skutków tych wydarzeń doświadczył każdy z nas na swój sposób. Trudno jednak nie zauważyć potężnej zmiany w polityce gospodarczej polskiego rządu i rządowej administracji, która sprawia, że najwyraźniej polska gospodarka poradzi sobie podczas postcovidowego i wojennego sztormu. To jakościowa zmiana dotycząca udziału, aktywnej obecności państwa w gospodarce. Dziś jednym tchem wypowiadamy zapewniające bezpieczeństwo finansowe mechanizmy – tarczę finansową, tarczę energetyczną, tarczę inflacyjną. Państwo, dzięki błyskawicznym decyzjom rządu – staje się instytucją wspierającą przedsiębiorców i obywateli.

Znaleźliśmy się w sytuacji, gdy liczba zmiennych, które wpływają na prognozy gospodarcze jest tak duża, a zjawiska i procesy na tyle niestabilne, że prognozowanie w perspektywie miesięcy, kwartałów, lat – staje się karkołomnym zadaniem. Nie tylko dla analityków, ale także dla ekonomistów, ekspertów i co najważniejsze uczestników rynku i życia gospodarczego. Warto zatem znaleźć coś, co może być pewnikiem, stałą, dzięki której tworzenie strategii na kolejne lata, zaciąganie zobowiązań, planowanie inwestycji, stanie się możliwe i bezpieczne.

Przygotowując tegoroczne wydanie „Polskiego Kompasu. Rocznika Instytucji Finansowych i Spółek Akcyjnych” stawiamy zatem tezę: STABILNA I PRZEWIDYWALNA POLITYKA GOSPODARCZA POLSKI W CZASIE PRZEŁOMU GEOPOLITYCZNEGO W EUROPIE jest niezbędna by utrzymać polską gospodarkę w trendzie wzrostowym.

By skutecznie stanąć do wyścigu o udział polskich przedsiębiorstw w odbudowie zniszczonej wojną ukraińskiej gospodarki, by stać się centrum zmieniającej się Europy, by wygrać inwestycje – konieczne do pokonania skutków kryzysów ostatnich lat – potrzebujemy silnej, zdeterminowanej i działającej przewidywalnie administracji państwowej. Potrzebujemy państwa opiekuńczego, zaradnego i właśnie przewidywalnego. Jak echo wraca zatem przywoływana na łamach „Polskiego Kompasu” wielokrotnie Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, brzmią skuteczne założenia tarcz, wspierających przedsiębiorstwa i obywateli, a przez to rynek pracy, innowacyjność i nowe technologie. Jak echo powtarza się wezwanie do sprawiedliwej i rozmyślnej transformacji energetycznej i zrównoważonego rozwoju.

Zapraszamy na łamy dziewiątego wydania rocznika „Polski Kompas” uczestników polskiego życia gospodarczego – autorami artykułów w tym niezwykłym wydawnictwie są bowiem eksperci, naukowcy, prezesi największych spółek i przedsiębiorstw działających w Polsce, a także przedstawiciele kluczowych dla rozwoju gospodarczego resortów. Wierzymy, że tegoroczne wydanie „Polskiego Kompasu” przygotowywane przez redakcję „Gazety Bankowej” i portalu wGospodarce.pl będzie lekturą istotną, wydawnictwem nie tyle dokumentującym wydarzenia ostatniego roku, ile wskazującym strategie na rok kolejny.

 
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła