BGK finansuje energetykę wiatrową
Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił spółce Farma Wiatrowa Kazimierz Biskupi sp. z o.o., spółce zależnej PAK-Polska Czysta Energia (PAK-PCE), kredytu inwestycyjnego na okres 16 lat w wysokości 135 mln zł oraz kredytu VAT do kwoty 30 mln zł.
Środki z kredytu inwestycyjnego posłużą na finansowanie budowy farmy wiatrowej w Kazimierzu Biskupim (powiat koniński), która będzie się składać z 7 turbin wiatrowych o łącznej mocy 17,5 MW. Ocena warunków wietrznych w tym regionie pozwoliła inwestorowi oszacować roczną produkcję energii z farmy na 52,3 GWh. Uruchomienie farmy powinno nastąpić w trzecim kwartale 2023 roku.
Jesteśmy świadomi jak ważne, zwłaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej, jest dywersyfikowanie źródeł energii. Zrównoważony rozwój jest jednym z filarów strategii BGK. Spłata finasowania bazuje na umowie zakupu energii przez podmiot prywatny (umowa typu „power purchase agreement”) i cieszymy się, że możemy przyczynić się do rozwoju OZE poza systemem aukcyjnym – powiedział Dariusz Szwed, członek zarządu BGK.
Moc z farm wiatrowych w Polsce stanowi obecnie ok. 37 proc. mocy ze wszystkich źródeł odnawialnych. Wyższy udział ma fotowoltaika, która odpowiada za 52 proc. mocy OZE. Ze względu jednak na swoją efektywność farmy wiatrowe są największą siłą w produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. W tym roku notowane są rekordy produkcji energii z wiatru.
Źródło: materiały prasowe