Blisko co trzeci pracownik umysłowy planuje połączyć pracę z urlopem

opublikowano: 22 lipca 2023
Blisko co trzeci pracownik umysłowy planuje połączyć pracę z urlopem lupa lupa
fot. Pixabay

Nawet co trzeci z Polaków pracujących umysłowo rozważa w te wakacje skorzystanie z workation, czyli połączenia pracy z wakacjami. Co ciekawe, blisko 40 proc. traktuje tę formę pracy jako dodatkowy, płatny urlop.

Praca na plaży, pod palmą, w górach albo na swojej działce zamiast w biurze? Ten do niedawna dla większości osób abstrakcyjny obraz stał się rzeczywistością dzięki workation, czyli połączeniu wakacyjnego wyjazdu z pracą na etacie. Znowelizowany w kwietniu br. kodeks pracy sformalizował pracę zdalną i umożliwił pracownikom wnioskowanie o okazjonalną pracę poza biurem. Co ważne, każdy pracownik na etacie może zawnioskować o 24 dni pracy poza biurem, także w następujących po sobie dniach. I choć pracodawca ma prawo pracownikowi pracy zdalnej odmówić, to wiele wskazuje na to, że taki scenariusz - połączenia pracy z wakacjami - bierze w tym roku pod uwagę całkiem spora część Polaków pracujących umysłowo.

Co trzeci Polak mówi “tak” workation

Jak wynika z badan zrealizowanych w czerwcu br. przez firmę Komputronik, blisko co trzeci ankietowany pracownik biurowy (29 proc.) wymienia workation jako pomysł na wakacje. Co piąty (18,9 proc.) jest zdecydowany, by połączyć w tym roku pracę z odpoczynkiem, zaś co dziesiąty (10 proc.) deklaruje, że na workation raczej się wybierze. I to niezależnie od wieku. Choć dominuje przekonanie, że workation do domena młodych, to badania przeprowadzone przez Komputronik tego nie potwierdzają.

Okazuje się, że 35 proc. ankietowanych do 35 roku życia planuje lub rozważa skorzystanie z workation. To niewiele więcej niż odsetek osób w wieku 36 lat i starszych. W tej grupie taką wolę wskazał co czwarty ankietowany. To jednak koniec różnic, jeśli chodzi o pokolenia. Myślimy bardzo podobnie o workation, mamy podobne obserwacje, oczekiwania i obawy, niezależnie od tego czy mamy dwadzieścia czy czterdzieści kilka lat – zwraca uwagę Andrzej Wiglusz, HR Manager z Komputronik, która zdecydowała się w ubiegłym roku wprowadzić możliwość pracy zdalnej w okresie wakacyjnym dla swoich kilkuset pracowników.

Dwie strony medalu

Jeśli chodzi o łączenie pracy z wakacjami, to ankietowani Polacy okazali się bardzo pragmatyczni: co trzeci badany (32,5 proc.), jako jedną z największych zalet workation wymienia oszczędność czasu na dojazdach do pracy. Tyle samo osób 32,5 proc. za zdecydowany plus połączenia pracy z urlopem uważa możliwość spędzenia wspólnych chwil z najbliższymi. Co jednak najważniejsze: dwóch na pięciu (39,1 proc.) respondentów postrzega workation jako dodatkowy urlop, podczas którego nie trzeba brać wolnego. To dla pracodawców może być niepokojący sygnał, szczególnie jeśli spojrzymy na inne dane z badania. 43,8 proc. ankietowanych przyznaje, że wadą workation jest brak możliwości oddzielenia życia prywatnego od zawodowego. Dla co czwartego ankietowanego (26,6 proc.) wyzwaniem jest współdzielenie miejsca pracy z innymi domownikami, niemal tyle samo badanych (25,4 proc.) zwraca uwagę na problemy z koncentracją i niższą wydajnością pracy. Jeśli chodzi o technologię, to obawy ankietowanych dotyczą głównie problemów z łączem internetowym, na co wskazał co trzeci pytany (37,3 proc.) oraz dostępu do energii elektrycznej (15,4 proc.).

- Dla firm, które nigdy nie pracowały w całości zdalnie, które nie mają procedur czy narzędzi do wykonywania i monitorowania efektywności pracy na odległość, workation jest pewnym ryzykiem. Praca zdalna wymaga przygotowania i technologicznego, i organizacyjnego. O ile wyzwania technologiczne łatwo wyeliminować kupując laptopa z dobrą baterią, mobilny router, przenośną stację zasilania czy panel solarny, o tyle bariery organizacyjne czy mentalne pokonać jest trudniej - tłumaczy Andrzej Wiglusz, HR Manager z firmy Komputronik. - Nie zauważyliśmy pogorszenia efektywności pracy, przeciwnie po wakacjach wszyscy okazali się bardziej zmotywowani. W tym roku na workation zdecydowaliśmy się więc ponownie. Pracownik może w wakacje skorzystać z biura, ale nie musi i zdecydowana większość tego nie robi. Do biura większość z nas wróci dopiero w sierpniu. Natomiast trzeba podkreślić, że znaczna część pracowników pomimo workation bierze w wakacje urlop. I to bardzo ważne, bo workation urlopu nigdy nie zastąpi – zwraca uwagę Andrzej Wiglusz.

Praca wcale niekoniecznie pod palmą

Badania zrealizowane przez sieć z elektroniką przeczą stworzonemu wizerunkowi workation jako pracy wykonywanej pod palmą na plaży, na drugim koncu świata. Tylko dla co dziesiątego ankietowanego (10,6 proc.) to okazja na poznanie nowych kultur i miejsc.

Najczęściej wskazywanym narzędziem do pracy podczas workation jest laptop, wskazany przez dwie trzecie (66,3 proc.) ankietowanych oraz smartfon, bez którego nie obejdzie się ponad połowa badanych (53,3 proc.). Co czwarty (24,9 proc.) wymienił także słuchawki z mikrofonem. Mniej popularne okazują się takie narzędzia jak tablet (15 proc.), powerbank (13 proc.) czy podstawka chłodząca (5 proc.).

Badania zostały zrealizowane na ogólnopolskiej grupie blisko 200 respondentów, pracowników umysłowych reprezentujących m.in. branżę IT, marketingu i obsługi klienta.

Źródło: materiały prasowe

 

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła