Brexit odwleka się w czasie. Funt stabilizuje się
Wszystko wskazuje na to, że niekończąca się brexitowa saga potrwa jeszcze dłużej. A przynajmniej na to liczą brytyjscy posłowie, po raz kolejny głosujący wczoraj w kwestii brexitu.
Izba Gmin w czwartek wieczorem przeważającą większością głosów opowiedziała się za odsunięciem Brexitu w czasie o co najmniej 3 miesiące. Tak krótki okres przedłużenia zakłada jednak, że udałoby się przyjąć porozumienie ws. wyjścia z UE – kolejne, trzecie już głosowanie w sprawie akceptacji umowy odbędzie się w środę. Jeśli nie, brytyjscy posłowie chcieliby jeszcze dłuższego opóźnienia Brexitu. Wniosek o odłożenie Brexitu w czasie nie jest prawnie wiążący i wymaga akceptacji strony europejskiej.
Komisja Europejska zdaje się być otwarta na odsunięcie w czasie Brexitu dłuższe niż 3 miesiące. Mimo, iż brytyjscy posłowie wczoraj opowiedzieli się przeciwko propozycji ogłoszenia drugiego referendum ws. Brexitu niewykluczone, że w przypadku długiego wydłużenia całego procesu mogłoby dojść i do tego. Wczorajsze głosowanie nie jest prawnie wiążące, a za drugim referendum opowiada się druga największa siła w brytyjskim parlamencie, czyli Partia Pracy.
SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY
EUR
Kurs EUR/PLN w czwartek wzrósł o 0,1%, wahając się w widełkach 4,30-4,31. Wspólna europejska waluta wczoraj nie była poddana większym wahaniom w relacji do ważonego koszyka walut.
Dzisiejsze dane o inflacji w strefie euro nie przyniosły zbyt wielu rewelacji (tylko lekkie rewizje styczniowych wskaźników). W lutym dynamika cen wyniosła 1,5%, indeks bazowy z kolei znalazł się na poziomie 1% w ujęciu rocznym. Brak istotnych zmian bazowego wskaźnika uzasadnia gołębie nastawienie Europejskiego Banku Centralnego. W najbliższym czasie nie mamy co liczyć na podwyżki stóp procentowych w strefie euro.
GBP
Kurs GBP/PLN w czwartek zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 5,02-5,06. Dziś, podobnie jak wczoraj funt zachowuje się dużo spokojniej niż kilka dni wcześniej. Waluta stabilizuje się w okolicy poziomu 5,05.
USD
Kurs USD/PLN w czwartek wzrósł o 0,4%, wahając się w widełkach 3,79-3,81. Dolar amerykański wczoraj zyskiwał w relacji do głównych walut. Wczorajsze dane z USA nieco rozczarowały: zarówno te o sprzedaży nowych nieruchomości w styczniu, jak i cotygodniowe o liczbie zadeklarowanych bezrobotnych. Różnice w relacji do oczekiwań konsensusu były jednak dość niewielkie, a dane drugorzędne, więc reakcja rynku znikoma.
W kontekście Stanów Zjednoczonych i dolara warto wspomnieć, iż w ostatnich godzinach pojawiły się sugestie ze strony prezydenta USA, zgodnie z którymi informacje o możliwym porozumieniu w handlu z Chinami Donald Trump ma poznać w ciągu najbliższych 3-4 tygodni. Wszelkie informacje o rozwiązaniu konfliktu nieco paradoksalnie powinny negatywnie wpływać na USD, ze względu na status waluty jako „bezpiecznej przystani”.
Dziś poznamy dane o produkcji przemysłowej w USA w lutym, a także raport JOLT z amerykańskiego rynku pracy w styczniu. W piątek opublikowany zostanie również wstępny odczyt indeksu sentymentu konsumentów w USA według Uniwersytetu Michigan w marcu.
Roman Ziruk, Ebury Polska