Co zagraża polskim internautom?
Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba ataków skierowanych przeciwko polskim internautom. Obecnie pod względem bezpieczeństwa cybernetycznego Polska zajmuje dopiero 27. miejsce w Europie, ustępując m.in. Białorusi czy Estonii.
Co dokładnie zagraża polskim użytkownikom Internetu? Eksperci firmy Check Point Software przygotowali listę najpopularniejszych złośliwych programów, które cyberprzestępcy wykorzystują przeciwko polskim firmom oraz internautom.
Z danych udostępnionych przez Check Point Software wynika, że obecnie najbezpieczniejszą w Europie jest sieć brytyjska, której wskaźnik zagrożeń wynosi mniej niż 35 pkt (w skali 0-100). Do bezpiecznych państw należą również Malta (37,6) oraz Królestwo Niderlandów (39,3). Niestety, Polska, z indeksem zagrożeń na poziomie 54,6 pkt, ulokowała się dopiero na 27 miejscu. Bardziej bezpieczne od nas są m.in. Niemcy (40,9), Czechy (43,9), Białoruś (49) czy Litwa (51,2). Za naszymi plecami ulokowały się z kolei takie kraje jak Rumunia (56,3) czy Słowenia (56,9).
Na świecie najpopularniejszym typem malware’u, wykrytym w 5 proc. sieci firmowych, jest Trickbot, będący botnetem oraz trojanem atakującym konta bankowe ofiar. W ostatnich tygodniach malware ten przeprowadził zmasowaną kampanię odtwarzającą infrastrukturę botnetu Emotet, którą na początku roku starał się zniszczyć Interpol we współpracy z organami ścigania wielu państw. W pierwszej trójce ulokował się również trojan zdalnego dostępu AgentTesla, a także Infostealer Formbook, wpływające na 4 proc. organizacji. Te trzy typy szkodliwych programów stanowią również czołowe narzędzia wykorzystywane przeciwko polskim firmom i internautom. Jak informują analitycy Check Point Software, Formbook ponownie okazał się najczęściej wykrywanym zagrożeniem w Polsce, wpływając na około 8 proc. sieci. Trickbot pojawił się w niemal 4,5 proc. polskich organizacji, natomiast AgentTesla w blisko 4 proc. Na uwagę zasługuje również odradzający się Emotet, który w listopadzie był w Polsce piątym, a na świecie siódmym najpowszechniejszym „szkodnikiem”.
Check Point ujawnił również, że z końcem roku najbardziej atakowanym sektorem była „edukacja i badania”. Najczęściej wykorzystywaną luką okazała się z kolei „Web Servers Malicious URL Directory Traversal” wpływająca na 44% organizacji na całym świecie.
Źródło: materiały prasowe