Czego naprawdę pragną kobiety w finansach?
Zapomnij o botoksie, kremie przeciwzmarszczkowym czy karnecie na zajęcia fitness. Jeśli chcesz naprawdę dobrze przygotować się na dojrzały wiek, opracuj raczej dobry plan finansowy. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Dzień Kobiet może być świetną okazją do wyznaczenia sobie swoich finansowych celów i ich spisania – radzą eksperci Aegon.
Przerwy w karierze zawodowej, praca na niepełny etat i różnice w poziomach wynagrodzeniach powodują, że kobietom trudniej jest zgromadzić oszczędności na przyszłą emeryturę. Badania pokazują jednak, że opracowanie i spisanie planu oszczędzania znacznie ułatwia finansowe przygotowanie się do życia w podeszłym wieku.
– Stworzenie finansowego planu pomaga zweryfikować marzenia, zdefiniować cele i przewidzieć zagrożenia – wyjaśnia Mike Mansfield, menedżer ds. badań w Centrum Badań Długowieczności i Emerytur Aegon. – To zadanie może być z początku trudne, ale jeśli powstanie taki plan i będzie na bieżąco aktualizowany, pomoże nam poczuć się pewniej.
Świadomość
Stworzenie planu wydatków znacznie podnosi świadomość finansową oraz poziom przygotowania do emerytury. Z badania emerytalnego Aegon wynika, że 87% kobiet, które mają spisany swój finansowy plan na przyszłość, deklaruje, że jest świadoma swojej sytuacji finansowej. Wśród pań, które taki plan mają, ale go nie spisały, wskaźnik ten wynosi 78%. Z kolei wśród kobiet, które nie przygotowały sobie swojego planu finansowego, tylko 52% deklaruje, że jest świadoma swojej sytuacji finansowej.
Nawyk oszczędzania
Spisany plan finansowy może być początkiem systematycznego oszczędzania. – Podjęcie decyzji o tym, kiedy chcemy przejść na emeryturę, jaki poziom życia na niej utrzymywać oraz kiedy zacząć ograniczać swoją aktywność zawodową wyznacza nam jasny cel – mówi Mike Mansfield. 73% kobiet, które mają spisany plan finansowy regularnie oszczędza, natomiast wśród pań, które takiego planu nie mają, robi to zaledwie 18%.
Mike Mansfield dodaje, że spisanie planu finansowego daje również poczucie finansowego bezpieczeństwa. Kobiety ze stworzonym planem finansowym są aż pięciokrotnie bardziej pewne, że na emeryturze będą w stanie nadal prowadzić życie na satysfakcjonującym je poziomie. Deklaruje to 46% z nich, podczas, gdy w grupie pań bez planu finansowego swojej przyszłości finansowej pewne jest zaledwie 9%.
Plan na piśmie
Tak jak w przypadku planu ćwiczeń w siłowniach czy klubach fitness, również plan finansowy dobrze jest spisać i konsekwentnie się go trzymać. To zwiększa szansę, że utrzymamy nasz zapał dłużej niż kilka dni czy tygodni, a osiąganie kolejnych celów da nam dodatkową satysfakcję.
Oto sześć porad dotyczących oszczędzania przygotowanych dla kobiet przez ekspertów Centrum Badań Długowieczności i Emerytur Aegon.
Zrób listę marzeń, które chciałabyś zrealizować, będąc na emeryturze. Nie ograniczaj się i umieść na liście wszystko, o czym marzysz. Następnie określ, które z tych planów są dla Ciebie najważniejsze, które są możliwe do zrealizowania, a które nie. Wracaj regularnie do tej listy, pokaż ją rodzinie i znajomym. Podzielenie się informacją o swoich planach działa motywująco i pomoże Ci w oszczędzaniu na ich realizację.
Oszacuj koszty związane z realizacją tematów na Twojej liście. Pomyśl zarówno o tym gdzie i na jakim poziomie zamierzasz żyć, jak i o tym, jakie są Twoje aspiracje.
Określ, na jakim etapie się znajdujesz. Policz, ile udało Ci się dotąd zaoszczędzić, a ile jeszcze musisz odłożyć, by zrealizować swoje plany. Ustal swój miesięczny budżet, żeby przekonać się ile możesz dodatkowo odłożyć, uwzględniając swoje dochody i wydatki. Aby ułatwić sobie oszczędzanie, wyznacz sobie krótkoterminowe i średnioterminowe cele.
Przemyśl, co jesteś gotowa poświęcić teraz i w przyszłości. Czy jesteś gotowa już teraz więcej oszczędzać, żeby osiągnąć swoje cele? Czy możesz ograniczyć swoje wydatki? Czy jesteś gotowa dłużej pracować, żeby to zrobić? A może na Twojej liście planów są rzeczy, z których możesz zrezygnować?
Skonsultuj się z zaufanym doradcą. Zawsze warto skonsultować swoje plany z zaufanym doradcą, żeby upewnić się, że właściwie wszystko oszacowałaś i że Twoje założenia są realne.
Niech oszczędzanie wejdzie Ci z nawyk! Skoro masz już plan, niech regularne oszczędzanie stanie sie Twoim nowym nawykiem. Z oszczędzaniem jest jak z treningami i dbaniem o formę fizyczną – najtrudniej jest zacząć, ale efekty, jakie możemy osiągnąć w dłuższym czasie, są tego warte.