Czy EBC osłabi euro?
Przed nami najbardziej wyczekiwane wydarzenie tego tygodnia. W dwa tygodnie po głośnym wystąpieniu szefa Fed w Jackson Hole EBC będzie miał szansę odpowiedzieć na zmiany w polityce pieniężnej USA. Na decyzję czeka para EURUSD, ale także złoty.
Dlaczego EBC miałby odpowiedzieć na ruch wykonany przez Fed, który przedefiniował swój cel inflacyjny? Od końca marca notowania pary EURUSD wzrosły o ok. 11%. Po części jest to odzwierciedlenie ogromnej płynności na rynkach którą zapewniły banki centralne – nie ma już obaw o finansowanie w dolarze, a zatem amerykańska waluta oddała tę nadzwyczajną premię. Jednak przed pandemią para EURUSD notowana była w okolicach 1,11, teraz zaś powyżej 1,18. Tymczasem ożywienie w Europie łapie zadyszkę, a inflacja wyparowała. Mamy coś w rodzaju globalnej walki o powrót inflacji w okolice celów banków (w pobliże 2%), a ten, kto zostanie z mocną walutą, będzie miał to zadanie bardzo utrudnione. Dlatego też Fed wykonał ruch wyprzedzający i EBC nie może pozostać dłużny.
Co jednak EBC miałby zrobić? Już teraz skupuje aktywa w szybszym tempie niż Fed, najważniejsza (depozytowa) stopa jest na poziomie -0,5% i dopłaca bankom, aby pożyczyły od niego środki. Wydaje się, że pole manewru nie jest duże. Być może właśnie dlatego z EBC nadeszły wczoraj plotki, że projekcje ekonomiczne zmienią się w bardzo niewielkim stopniu. Z kolei brak istotnej zmiany projekcji zmniejsza szansę na dodatkowe działanie. Wydaje się, że EBC może wydłużyć minimalny okres interwencyjnego skupu aktywów (obecnie do czerwca 2021), ale to trochę mało. Czy zdecyduje się zwiększyć jeszcze limit zakupów lub (szczególnie) ich miesięczne tempo? To może być kluczowe dla reakcji rynku. Decyzję Banku poznamy o 13:45, konferencja rozpocznie się o 14:30.
Co ciekawe, o ile plotki pomogły notowaniom euro, kompletnie nie zaszkodziły notowaniom europejskich indeksów, które wczoraj rosły nawet o 3%! W efekcie niemiecki DAX30 znów jest blisko maksimów. Dziś poza posiedzeniem EBC rynek zwróci uwagę jeszcze na dane z USA. O 14:30 opublikowany zostanie tygodniowy raport o nowych bezrobotnych oraz dane o inflacji PPI za sierpień, zaś o 17:00 dane o zapasach paliw.
dr Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista XTB