Czy kryptowaluty to tylko gra spekulacyjna?
W ciągu ostatnich kilku lat kryptowaluty przyciągnęły spekulantów, biorąc pod uwagę ich gwałtowne ruchy cenowe, ale czy kryptowaluty mają długoterminowe uzasadnienie z praktycznego punktu widzenia i dla bardziej tradycyjnych inwestorów? Co na ten temat sądzi analityk Franklin Equity Group, Anthony Hardy.
Odkąd zacząłeś śledzić kryptowaluty w 2011 r., cena bitcoina wzrosła z poniżej 1 USD do ponad 50 000 USD. Jakie są według Ciebie powody tak dobrych wyników w dłuższej perspektywie?
Anthony Hardy: Za silnymi długoterminowymi wynikami bitcoina stoi wiele czynników. Droga z pewnością nie była prosta - było kilka rynków byka i niedźwiedzia w trakcie tej podróży. Popyt znacznie wzrósł w ciągu ostatniej dekady, ale na najwyższym poziomie istnieje obecnie stała podaż 21 milionów bitcoinów, z których większość została już wydobyta. Tak więc, cena będzie naturalnie rosła z tego powodu.
Jednak na bardziej szczegółowym poziomie, istnieje splot czynników, które spowodowały wzrost w ciągu ostatnich kilku kwartałów. Po stronie makro, mamy do czynienia z poszukiwaniem zabezpieczeń przed inflacją, biorąc pod uwagę bezprecedensową ilość pieniędzy drukowanych przez banki centralne, a także poszukiwaniem zysków, biorąc pod uwagę środowisko niskich stóp procentowych oraz spienione rynki akcji i obligacji.
Po stronie technologii mamy do czynienia z takimi zjawiskami, jak ostatnie zmniejszenie o połowę wartości bitcoina, wzrost znaczenia zdecentralizowanych finansów lub DeFi- alternatywnego systemu finansowego wykorzystującego publiczne łańcuchy bloków zamiast pośredników finansowych, takich jak banki - oraz postępy w zakresie przechowywania, które odegrały rolę w zwiększeniu popytu.
Po stronie ekosystemu pojawiły się zapowiedzi dużych instytucji inwestujących w bitcoina w swoich bilansach, popularne konsumenckie aplikacje fintech ułatwiające kupowanie, sprzedawanie i płacenie kryptowalutami, a także zbliżająca się pierwotna oferta publiczna Coinbase, która przyciąga uwagę do tej przestrzeni. Wreszcie, ale z pewnością nie mniej ważny jest element FOMO (fear of missing out) na rynku kryptowalut, który może również pomóc w zwiększeniu cen kryptowalut.
Czy uważasz, że jesteśmy świadkami narodzin nowego ekosystemu finansowego i internetowego, czy też bańki kryptowalutowej, która wkrótce pęknie?
Mój pogląd jest taki, że kryptowaluta jest tutaj, aby pozostać. Bez wątpienia będą przyszłe rynki byka i niedźwiedzia, ale moim zdaniem nie można zapomnieć o technologicznym wyczynie, jakim jest rozwiązanie problemu cyfrowego niedoboru i o innowacjach, które obecnie mają miejsce w tej przestrzeni. Myślę, że będziemy świadkami narodzin nowego ekosystemu finansowego i internetowego, ale wierzę również, że będzie on współistniał z obecnym. Trendy te będą prawdopodobnie rozgrywać się na przestrzeni wielu lat, a być może dekady lub dłużej, więc wciąż jest na bardzo wczesnym etapie, pomimo szybkiego wzrostu, jaki ekosystem odnotował w ciągu ostatnich kilku lat.
W podcaście z 2018 roku powiedziałeś, że firmy stale wymyślają nowe zastosowania dla kryptowalut. Co widzisz jako niektóre z najbardziej innowacyjnych obecnie?
Jako ogólny komentarz, możliwość wykorzystania tokenów do budowania nowych sieci / społeczności i zachęcania do przyjęcia jest fascynująca. Dwa zastosowania, na które ostatnio zwracam uwagę, to tak zwane "yield farming" i tokeny nie-grzybalne. Yield farming jest rodzajem działalności pożyczkowej, w której osoba posiadająca aktywa kryptowalutowe pożycza je komuś innemu, w celu wygenerowania zysku. Posiadanie płynnego rynku z aktywnymi pożyczkobiorcami i pożyczkodawcami jest ważnym elementem ekosystemu finansowego, więc yield farming pomaga zbudować tę nogę stołka w kryptowalutach. Tokeny niefungowalne są wyjątkowe i niewymienne - wykorzystują innowacje wokół cyfrowej rzadkości i stosują je w przypadku kolekcjonowania przedmiotów. Dzięki niektórym nowym platformom możesz posiadać unikalne dzieło sztuki cyfrowej lub klip ze słynnymi wydarzeniami sportowymi, na przykład. Dorastałem zbierając fizyczne karty baseballowe, więc fascynujące jest obserwowanie rozwoju świata cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich.
Wielu młodszych inwestorów wydaje się być zainteresowanych zarówno kryptowalutami, jak i czynnikami środowiskowymi, społecznymi i zarządzania (ESG), ale mogą nie być świadomi ogromnego śladu węglowego, który wiąże się z kryptowalutami. Z drugiej strony, technologia blockchain może być wykorzystana do lepszej oceny i zarządzania ryzykiem ESG. Czy możesz wyjaśnić interakcję tutaj?
Wiele uwagi poświęcono temu, że wydobywanie bitcoinów wymaga znacznego zużycia energii w celu utrzymania bezpieczeństwa sieci. Nie jest to oczywiście idealne rozwiązanie z punktu widzenia ochrony środowiska. Jedną z odpowiedzi ekosystemu kryptowalutowego na zmniejszenie obciążenia środowiskowego związanego z wydobyciem jest zmiana mechanizmu konsensusu w Ethereum, drugiej co do wielkości kryptowalucie, na proof-of-stake, który jest znacznie mniej energochłonny. Proof of stake jest rodzajem mechanizmu konsensusu stosowanego w sieciach blockchain i stanowi poważną zmianę techniczną, która była przygotowywana przez lata. Pozytywnym aspektem jest to, że kryptowaluty mogą mieć znaczący wpływ na społeczeństwo i zarządzanie, demokratyzując dostęp do usług finansowych i wprowadzając innowacje w zakresie zarządzania firmami/projektami/sieciami.
Jak myślisz, dlaczego ludzie inwestują dziś w kryptowaluty? Czy uważasz, że rozumieją, w co dokładnie inwestują i jakie jest ryzyko?
Podobnie jak to, czego byliśmy świadkami na tradycyjnych rynkach akcji w ciągu ostatnich kilku kwartałów, nastąpił duży napływ nowych inwestorów na rynki kryptowalut. Moim zdaniem jest to dobra rzecz w dłuższej perspektywie, ponieważ uczestnictwo w rynku jest ważnym czynnikiem w pomnażaniu bogactwa przez całe życie. Z pewnością istnieje ryzyko, że niektórzy ludzie nie do końca rozumieją, w co inwestują, ale jednocześnie bitcoin ma stosunkowo łatwy do zrozumienia przypadek użycia jako cyfrowego magazynu wartości, co jest czymś, czego inwestorzy szukają w obecnym środowisku rynkowym. Cyfrowy magazyn wartości jest pierwszym ważnym przypadkiem użycia kryptowalut. W ciągu najbliższych kilku lat zobaczymy, że inne przypadki użycia staną się bardziej powszechne, zwłaszcza gdy duże platformy, takie jak Paypal i Square, wprowadzą więcej użytkowników do ekosystemu i umożliwią sprzedawcom akceptowanie kryptowalut jako środka płatniczego.
Źródło: materiały prasowe FEG