Czy RPP obniży stopy procentowe? Rynek zakłada, że tak

opublikowano: 14 sierpnia 2019
 Czy RPP obniży stopy procentowe? Rynek zakłada, że tak lupa lupa

Kurs EUR/PLN przebił we wtorek poziom 4,346, tym samym para wzrosła do najwyższego poziomu od 31 października 2018 r.

 Wygląda na to, że jednym z powodów ostatniego osłabienia złotego – szczególnie jeśli spojrzymy na wtorkowe wydarzenia – był wzrost oczekiwań rynku względem obniżek stóp procentowych w Polsce. Patrząc na stawki FRA 12x15 na PLN rynek zaczął bowiem niemal w pełni wyceniać obniżkę stóp procentowych o 25 p.b. za rok (równie niskich stóp procentowych w horyzoncie rocznym rynek spodziewał się ok. 3 lata temu). Jeszcze na początku miesiąca rynek wyceniał, że stopy procentowe za rok powinny być jedynie o ok. 3 p.b. niższe niż obecnie, nie będąc przekonanym do obniżek stóp procentowych ze strony Rady Polityki Pieniężnej.

Inwestorom kolejnego powodu do oczekiwania obniżek dostarczył sam prezes NBP, Adam Glapiński, który w wypowiedzi do sierpniowego numeru miesięcznika „Bank” stwierdził: „Gdyby koniunktura w Polsce silnie się osłabiła, w ślad za ewentualnym głębszym spowolnieniem w strefie euro, to nie jest wykluczone, że trzeba będzie myśleć o luzowaniu polityki pieniężnej NBP”.

Czy reakcja rynku jest uzasadniona?

Patrząc na otoczenie inflacyjne w Polsce oraz perspektywy wzrostu dynamiki cen i ekspansji krajowej gospodarki wygląda na to, że w Polsce nie powinno dojść do cięcia stóp procentowych. O ile nie dojdzie do silnego wstrząsu, który wpłynąłby na gwałtowne pogorszenie sytuacji w kluczowych dla Polski gospodarkach (i docelowo również w naszym kraju) trudno byłoby wyobrazić sobie cięcie stóp procentowych w momencie, w którym krajowa inflacja najpewniej będzie znajdować się w górnych widełkach celu inflacyjnego, (jeśli nie powyżej) i w którym wysoka prawdopodobnie pozostanie również inflacja bazowa.

Naszym zdaniem bardziej prawdopodobne niż ruch w dół jest podniesienie stóp procentowych przez RPP w 2020 roku, czemu sprzyjają ostatnie zmiany w krajowej gospodarce. Pogorszenie sytuacji zewnętrznej do tej pory oddziaływało na sytuację w kraju w mniejszym stopniu niż można było zakładać, m.in. w związku z czym sądzimy, że jest mało prawdopodobne, żeby przełożyło się na silniejsze hamowanie polskiej gospodarki, które uzasadniałoby wsparcie ze strony polityki monetarnej.

Roman Ziruk, Ebury Polska

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła