Dziś Polskę oceni kolejna agencja ratingowa
Wieczorem, dwa tygodnie po tym jak zrobiła to agencja Fitch Ratings, nad wiarygodnością kredytową Polski pochyli się S&P, czyli kolejna agencja tzw. Wielkiej Trójki.
Tak jak w przypadku agencji Fitch, tak i teraz: zarówno my, jak i rynkowy konsensus, nie spodziewamy się zmiany ani perspektywy ratingu, ani tym bardziej oceny wiarygodności kredytowej kraju. Silne fundamenty gospodarcze i perspektywy lepsze niż można było oczekiwać jeszcze kilka miesięcy temu – a to pomimo dość dużej zewnętrznej niepewności – powinny zagwarantować brak działań ze strony agencji. Na jakiekolwiek zmiany jest po prostu za wcześnie, a agencje ratingowe, zazwyczaj starają się nie działać zbyt pochopnie.
Niemniej, ostatnio ogłoszone plany rządu, oprócz swojego prowzrostowego charakteru, będą wiązały się z konsekwencjami w postaci wzrostu deficytu, co ograniczy potencjał poprawy sytuacji fiskalnej w Polsce. W kontekście tego, warto będzie zwrócić uwagę na retorykę agencji. Ostatnio Międzynarodowy Fundusz Walutowy zmienił prognozę deficytu sektora finansów publicznych, który zdaniem MFW w 2020 r. ma dobić do poziomu 3,1% PKB, tym samym nieznacznie przekraczając limit Komisji Europejskiej. W przypadku realizacji tego scenariusza Polsce groziłoby uruchomienie procedury nadmiernego deficytu. Realizacja tego niekorzystnego scenariusza nie byłaby obojętna agencjom ratingowym. Warto więc już teraz wypatrywać wszelkich sygnałów sugerujących, iż S&P się go obawia.
SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY
EUR
Kurs EUR/PLN w czwartek wzrósł o 0,1%, wahając się w okolicy poziomu 4,28. W parze z dolarem amerykańskim wczoraj euro nie radziło sobie zbyt dobrze. Dziś jednak waluta doświadcza wyraźnej aprecjacji, po raz pierwszy od dwóch tygodni przebijając poziom 1,13. W umocnieniu euro pomagają m.in. dobre dane makro. Dynamika produkcji przemysłowej we wspólnym bloku wprawdzie spadła, tak w miesięcznym, jak i rocznym ujęciu, niemniej był to spadek wyraźnie mniejszy od oczekiwań konsensusu. Może to sugerować, że obawy o sytuację w gospodarkach strefy euro – związane przede wszystkim z sytuacją sektora – które w ostatnim czasie ściągały kurs EUR/USD w dół były przesadzone.
GBP
Kurs GBP/PLN w czwartek spadł o 0,1%, wahając się w widełkach 4,96-4,97. Inwestorzy przyzwyczajają się do tego, że Brexit po raz kolejny został odsunięty w czasie. Widać wyraźny spadek oczekiwanej zmienności kursu GBP/USD, co widoczne jest w zmianie cen opcji. W kontekście Brexitu obecnie kluczową kwestią jest to, czy premier May i Jeremy Corbyn dojdą do porozumienia ws. unii celnej po Brexicie. Corbyn jest jej zwolennikiem z kolei May zdaje sobie sprawę z opozycji względem niego ze strony „twardych” zwolenników Brexitu w Partii Konserwatywnej.
USD
Kurs USD/PLN w czwartek wzrósł o 0,2%, wahając się w widełkach 3,79-3,81. Wczoraj dolara amerykańskiego wspierały m.in. dobre dane makroekonomiczne. Szczególną uwagę warto zwrócić na cotygodniowe dane o liczbie zadeklarowanych bezrobotnych. Liczba wniosków o zasiłki w ostatnim tygodniu spadła do najniższego poziomu od 1969 roku, potwierdzając siłę amerykańskiego rynku pracy. Dziś z kolei opublikowany zostanie indeks zaufania konsumentów w USA Uniwersytetu Michigan, jego znaczenie powinno być jednak ograniczone.
Roman Ziruk, Ebury Polska