Eksperci forum w Davos o przyszłości światowej technologii
Rozwiązania umożliwiające produkcję odnawialnej energii, wykorzystywanie gadżetów technologicznych i technologii ubieralnych w medycynie, nowe obszary zastosowań dla geolokacji i obrazów satelitarnych - kluczowymi technologiami 2016 r., wedłg ekspertów Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
Tuż przed rozpoczęciem tegorocznego forum w Davos, laureaci ubiegłorocznej edycji programu Technology Pioneers organizowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne, podzielili się swoimi prognozami na temat technologii o największej skali oddziaływania na biznes i społeczeństwo w 2016 r.
"Produkcja energii z odnawialnych źródeł, która nie wiąże się z generowaniem dwutlenku węgla, staje się dziś powszechna. Duży udział w tym trendzie mają panele słoneczne instalowane na dachach i fasadach budynków. Dzięki lokalnej produkcji energii unikamy także dużych kosztów związanych z jej transportem za pomocą tradycyjnej infrastruktury" - mówi Thibaud Le S,guillon z firmy Heliatek.
Warto zwrócić uwagę, że praktyki opisywane przez eksperta przybierają już formę działań koordynowanych na poziomie całych państw. W 2015 r. Francja wprowadziła prawo, na mocy którego dachy nowych budynków powstających w strefach przemysłowych muszą zostać pokryte roślinami lub panelami słonecznymi.
David Kingham z Tokamak Energy oraz Aniruddha Sharma z Carbon Clean Solutions pozytywnie oceniają ustalenia paryskiego Szczytu Klimatycznego. W dłuższej perspektywie mają one zachęcić społeczeństwo i biznes do działań zmierzających do zwiększenia udziału odnawialnej energii w bilansie energetycznym naszej planety.
"Entuzjazmowi opinii publicznej będą towarzyszyć duże inwestycje państwowe i prywatne w zieloną energię" - ocenia Kingham.
"Przewiduję, że w obliczu twardych ustaleń COP 21 będziemy obserwować jak podmioty odpowiedzialne za produkcję przemysłową w krajach rozwiniętych i produkcję energii w rejonach rozwijających się, postawią sobie za cel zmniejszenie emisji szkodliwych gazów i wdrożenie na większą skalę recyclingu zasobów" - dodaje Sharma.
Thomas Chalberg z Avalanche Biotechnologies przewiduje z kolei dalszą konwergencję technologii i medycyny. "Rozwój technologii ubieralnych na poziomie konsumenckim umożliwi jeszcze dokładniejsze i łatwiejsze monitorowanie stanu zdrowia oraz mniej inwazyjną diagnostykę. W połączeniu z ciągle rosnącą branżą akcesoriów fitnessowych, umożliwi to promowanie zdrowego trybu życia - zwłaszcza w krajach rozwiniętych" - ocenia Chalberg.
Peter Platzer z firmy Spire Global Inc. zwraca uwagę na potencjał biznesowy danych, które zgromadzą autonomiczne pojazdy oraz nowe typy sztucznych satelitów.
"Już wkrótce będziemy świadkami wykładniczego wzrostu ilości danych pochodzących z kamer satelitów, autonomicznych samochodów, dronów. Doprowadzi to do opracowania jeszcze bardziej zaawansowanych algorytmów analizujących obrazy, a na ich podstawie nowych produktów i usług. Prognozuję także rozwój branży niewielkich i tanich sztucznych satelitów. Pozwoli on na opracowanie nowych produktów zwłaszcza dla branży komunikacyjnej, z których będą mogli skorzystać konsumenci na całym świecie" - uważa Platzer.
Program Technology Pioneers koordynowany przez Światowe Forum Ekonomiczne wyróżnia młode przedsiębiorstwa, które zajmuję się projektowaniem i rozwojem technologii mających w przyszłości duży wpływ na ekonomię i społeczeństwo. W ubiegłorocznej edycji programu doceniono 49 firm z 10 krajów.
(PAP)
GB.pl/nb