Europa w poszukiwaniu przywództwa
Jak Europa powinna przygotować się do zmian na światowej szachownicy? Gdzie szukać liderów na nadchodzące dziesięciolecia? Między innymi o tym będą dyskutować uczestnicy zbliżającego się XXX Forum Ekonomicznego. Najważniejsze wydarzenie polityczno-gospodarcze środkowej Europy odbędzie się w dniach od 7 do 9 września 2021 w Karpaczu.
Organizowane już od 1992 roku Forum Ekonomiczne jest jednym z najistotniejszych miejsc, w których spotykają się elity polityczno-biznesowe w Europie. Co roku konferencja gromadzi premierów, ministrów, przedstawicieli Unii Europejskiej oraz inne najważniejsze osoby krajowej i zagranicznej sceny zarówno politycznej jak i gospodarczej. Organizatorom od początku istnienia Forum zależało na stworzeniu miejsca, które umożliwi nawiązanie wielostronnych kontaktów międzynarodowych. Przez trzydzieści lat stworzono wydarzenie, które w atmosferze wzajemnego porozumienia przyczynia się do rozwoju państw regionu. W tym roku po raz drugi z rzędu wydarzenie odbędzie się w dolnośląskim Karpaczu.
Motywem przewodnim wydarzenia będzie hasło „Europa w poszukiwaniu przywództwa”. Postpandemiczna rzeczywistość spowodowała przedefiniowanie roli państw narodowych oraz instytucji międzynarodowych. W momencie zagrożenia bezpieczeństwo obywateli zależało przede wszystkim od sprawności narodowych służb zdrowia. Paneliści postarają się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy ten stan się utrzyma, czy wrócimy jednak do formatu wielostronnej współpracy międzynarodowej i integracji.
– Forum Ekonomiczne od trzech dekad wyznacza kierunki debaty w regionie. Teraz gdy wychodzimy z perturbacji po pandemii nastała pora na szybki powrót do pytań fundamentalnych, przed którymi stoi Europa, a o których w dobie COVID-19 zapomnieliśmy. Świat nie stoi w miejscu i dynamicznie się zmienia. Aktualnie prowadzone dyskusje wyznaczą kierunki rozwoju na kolejne dekady – mówi Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.
W sesjach plenarnych oraz ponad 200 panelach dyskusyjnych wezmą udział głowy państw i członkowie rządów, liderzy biznesu, wiodący dziennikarze, przedstawiciele licznych organizacji pozarządowych.
Jak mówią organizatorzy nie można jeszcze myśleć o osiągnięciu liczby uczestników sprzed pandemii. Najprawdopodobniej poziom z 2019 roku, kiedy forum odwiedziło 4200 gości i 400 dziennikarzy, będzie możliwy do osiągnięcia najwcześniej w 2022 roku.
Poprzednie edycje Forum cechowała duża liczba gości z zagranicy. Niestety w tym roku ze względu na brak certyfikacji w Unii Europejskiej szczepionek rosyjskich i chińskich pod znakiem zapytania pozostaje uczestnictwo przedstawicieli biznesu i polityków z Ukrainy, Rosji, Białorusi, Gruzji i Armenii. Mimo to swój udział już potwierdzili były prezydent Gruzji Mikheil Saakashvili, liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska czy prezydent Łotwy Egils Levits.
Na uczestników czekać będą liczne atrakcje, w tym spotkania autorskie, projekcje filmowe, wystawy oraz promocje książek. Planowane są również koncerty prezentujących różne gatunki muzyczne.
Jak co roku podczas Forum wręczone zostaną nagrody Forum Ekonomicznego w trzech kategoriach: człowiek roku, firma roku oraz organizacja pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.
Organizatorem wydarzenia jest istniejący od 1993 roku Instytut Studiów Wschodnich. Instytucja prowadzi działalność na rzecz współpracy pomiędzy państwami europejskimi, szczególnie Europy Środkowej i Wschodniej. Głównymi partnerami wydarzenia są: województwo dolnośląskie, Miasto Wrocław oraz Miasto Gospodarz – Karpacz.
Więcej informacji na stronie: www.forum-ekonomiczne.pl/