Archiwum
Wydanie nr 1/2014 (1153)
OSOBOWOŚĆ
8WYDARZENIA
18EKONOMIA
38FELIETON
46EKONOMIA
47PARAGRAF
58RANKING
64STRATEGIE
66ŚWIAT
72WYWIAD Z EKSPERTEM
82PIENIĄDZE OD KUCHNI
86NAUKA I TECHNOLOGIA
88FELIETON
95ARCHIWALIA
96Prawo bezradne wobec finansów
W Gdańsku zapadł wyrok w jednej ze spraw związanych z aferą Stella Maris, która polegała na wystawianiu faktur za fi kcyjne usługi przez fi rmę kościelną, zwolnioną z podatku dochodowego, firmom „cywilnym”, które chciały obniżyć swój podatek. Sprawa została wykryta 12 lat temu, a w głównym procesie ciągle nie ma wyroku. Ponieważ dotyczy Gdańska, porównuje się ją do Amber Gold, i wnioski nie są optymistyczne. Skoro stosunkowo prosta, bo dotycząca tylko niezbyt dużego grona firm sprawa, toczy się już ponad 10 at, to ile będzie trwało wyjaśnianie Amber Gold. Diagnoza brzmi: wyrok w sprawie Amber Gold nie zapadnie nigdy.
Polski system sprawiedliwości nie posiada podstawowych kompetencji w zakresie finansów. Mamy tego przykład w kolejnych procesach dotyczących przekrętów finansowych, mamy tego przykład przy okazji debaty o OFE, podczas której prawnicy nie potrafi ą nawet wydać jednoznacznej opinii, czyje są pieniądze zgromadzone w II filarze, mamy tego przykłady z kolejnych środowisk finansowych, które zgłaszają potrzebę uregulowania prowadzonej przez nich już od lat działalności. W tym numerze o lukach w prawie dotyczącym pośredników mówi Andrzej Oślizło z Expandera, o podobnym problemie: w zakresie internetowych kantorów pisze Jacek Strzelecki, w zakresie bancassurance mówi Rzecznik Ubezpieczonych; o wręcz prokorupcyjnych przepisach w zakresie przetargów publicznych mówi dziennikarz śledczy Mariusz Zielke; Małgorzata Dygas niestrudzenie pokazuje kolejne błędy zmian wprowadzonych w systemie emerytalnym; Paweł Badzio i Marcin Daniecki piszą o nabierającej rozpędu machinie prawniczej, jaką przeciw bankom uruchomili frankowi kredytobiorcy, a Joanna Mamczur o polskiej specjalności – niemożności wdrożenia na czas unijnych dyrektyw dotyczących rynku finansowego. Tym razem spóźniliśmy się z implementacją przepisów dotyczących podmiotów zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (AIFMD).
A to tylko jeden numer „Gazety Bankowej”, w którym wcale nie planowaliśmy skupić się na prawie finansowym, a w szufl adzie redakcyjnej czekają na publikację już kolejne teksty pokazujące bezradność prawa w sektorze finansowym.