Archiwum
Wydanie nr 7-8/2024 (1279-1280)
Od redakcji
3Wywiad gospodarczy
6Temat numeru
Unia Europejska po wyborach
13Wydarzenia
24Najlepszy Bank i Bankowy Menedżer Roku
60Kronika
68Finanse
70Historia gospodarcza
78Felietony
23Zadanie na wakacje
Co roku przedwakacyjne wydanie „Gazety Bankowej” jest okazją do uhonorowania najlepszych menedżerów bankowych, najlepszych banków komercyjnych i spółdzielczych, a także rozstrzygnięcia konkursów TechnoBiznes. Tym samym zapraszamy na łamy laureata nagrody specjalnej Bankowego Menedżera, którym został prezes Najlepszego Banku 2024 – ING Banku Śląskiego, Brunon Bartkiewicz. W wywiadzie dla naszego pisma podkreśla znaczenie finansowania niezbędnych inwestycji w rozwój gospodarczy.
W tym roku lipcowy numer „Bankowej” to także wydanie podsumowujące wyborczy trójskok w polskiej polityce – wybory parlamentarne, samorządowe i europejskie, w których wybraliśmy naszych przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Dlatego do rozmowy zaprosiliśmy prof. Marcina Piątkowskiego, który od lat promuje tezę, że Polska i Polacy znaleźli się w samym środku złotego wieku gospodarczej pomyślności. Co z tego wynika dla naszej ojczyzny i dla Europy, a także jakie warunki musimy spełnić, by tej wyjątkowej geopolitycznej okazji nie przespać – zapytałem autora książki „Złoty wiek. Jak Polska została europejskim liderem wzrostu i jaka czeka ją przyszłość”.
„Chciałbym, żeby Polska wyjeżdżała dziś do Brukseli nie tylko po to, by podpisywać faktury i zbierać pieniądze dla siebie, lecz także by promować nasz pomysł, jak ta Europa ma wyglądać – że musi więcej w siebie inwestować, walczyć o to, by nie tracić na swoim znaczeniu w globalnej gospodarce. Już dziś powinniśmy mieć przynajmniej kilka pomysłów na Europę” – przekonuje prof. Piątkowski.
Jednym z tych pomysłów może być udział w rozwoju technologicznym, w pracach nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Dobrym znakiem jest fakt, że dziś żadna konferencja, żaden kongres czy forum nie obywa się bez wykładu, debaty czy dyskusji na temat AI. To na Kongresie Polskiej Izby Ubezpieczeń spotkałem panią profesor Aleksandrę Przegalińską, z którą porozmawialiśmy o mitach dotyczących sztucznej inteligencji, ale też o inwestycjach. Inwestycjach w edukację, w umiejętne wykorzystanie szans, jakie daje technologiczna rewolucja.
„Okazuje się, że nie wystarczy samo wkładanie ludziom wiedzy, teorii do głowy. Bez uczenia ich, jak współpracować, jak być razem, w zespole, jak sobie radzić z emocjami, jak działać praktycznie, jak doprowadzić do zakończenia projektu, przez różne jego etapy… To wszystko staje się bardzo ważne. Trzeba uczyć otwartości, elastyczności. Warto też uczyć, jak skutecznie rozmawiać ze sztuczną inteligencją” – mówi w wywiadzie dla „Bankowej” współautorka książki „Converging Minds, The Creative Potential of Collaborative AI”.
Proponuję zatem zadanie na wakacje – niech takie pojęcia jak elastyczność, otwartość, wiara we własne siły, chęć podjęcia ryzyka, przygotowania strategii i dalekosiężnego planu, aż wreszcie podjęcie dużych, ambitnych inwestycji staną się tematami do przemyślenia latem i podjęcia we wrześniu. Wtedy też ukaże się kolejne wydanie „Gazety Bankowej”, jako że niniejsze to połączone numery lipcowy i sierpniowy. Do zobaczenia po wakacjach!
Maciej Wośko, redaktor naczelny