Archiwum
Wydanie nr 5/2018 (1205)
Temat numeru - Budżet UE
8Wydarzenia
18Techno biznes
64Finanse
80Biznes to biznes
Na łamach tego wydania „Gazety Bankowej”, tuż przed zapowiadanym na 2 maja ogłoszeniem projektu wspólnego budżetu Unii, postanowiliśmy przyjrzeć się naszym szansom, realnym wyzwaniom europejskich negocjacji i problemom, z jakimi zmierzyć się musi Komisja Europejska. Bo trafnie zauważa minister finansów, Teresa Czerwińska, że „to szczególny moment w pracach nad budżetem Unii Europejskiej. I nie myślę o naszych relacjach z Brukselą, ale o brexicie. Rozpatrujemy budżet w kontekście wyjścia Wielkiej Brytanii z UE i znacznej zmiany wpływów budżetowych”.
Drugim elementem, o którym zapominać nie można jest fakt, że przystępujemy do rozmów w bardzo dobrej sytuacji gospodarczej – a fundusze wspierać mają kraje, które wciąż Europę gonią. Trzeba się zatem liczyć z tym, że nie tyle Bruksela, a Berlin i Paryż widząc rosnące wskaźniki ekonomiczne nad Wisłą, wyhamują strumień unijnego wparcia. O to jestem spokojny, że wyhamują jedynie – bo zbyt wiele na polskiej gospodarce same zyskują, by nieroztropnie zakręcać kurek.
„Z każdego euro, który płynie z Berlina do Brukseli, ok. 70 eurocentów wraca do niemieckiego przemysłu” – powiedział z rozbrajającą szczerością komisarz UE ds. budżetu Günther Oettinger w styczniu podczas konferencji w Brukseli. Tę wypowiedź przypomina Aleksandra Rybińska w artykule „Wielka gra”. A w wywiadzie z Wojciechem Osińskim Thorsten Schulte, autor książki „Utrata kontroli”, która w Niemczech spotkała się z ostracyzmem elit, mówi wprost: „Obecnie Unia Europejska to rynek, na którym wymienia się korzyści polityczne na finansowe i vice versa”. Można się zatem przyzwyczaić do faktu, że polityka i biznes mieszać się będą przez najbliższe miesiące dość wyraźnie. Szczęśliwie tym razem – w jednej i drugiej dziedzinie w naszym ręku są silne atuty.
Przed premierem Mateuszem Morawieckim długa droga do finału negocjacji. „Bez nadmiernego ryzyka można założyć, że ostateczny kształt budżetu UE na lata 2021–2027 poznamy dopiero gdzieś w listopadzie lub grudniu 2020 roku, a więc za niespełna trzy lata” – pisze Jerzy Bielewicz.
Tymczasem mam wrażenie, że argumenty polityczne, tak chętnie podkreślane i nagłaśniane przez polską opozycję, z dnia na dzień bledną. I będą coraz cichsze. Ochrona rzekomo zagrożonej demokracji w Polsce i na Węgrzech ewidentnie i otwarcie staje się jedynie pohukiwaniem eurourzędników w obronie interesów „swoich” koncernów. Schulte mówi wprost „Dopóki bogatsze państwa członkowskie nie widziały w Budapeszcie czy Warszawie zagrożenia dla swoich interesów i dopóki wschodnioeuropejskie rządy były miękkie wobec lobbystów zachodnich koncernów, to nie było powodu, by dbać o «demokrację».”
Może zatem pomysł okrojenia Polityki Spójności oraz Wspólnej Polityki Rolnej, których głównymi beneficjentami są właśnie kraje Europy Środkowej i Wschodniej, bądź powiązania wypłaty funduszy strukturalnych z „praworządnością” lub gotowością danego kraju do przyjmowania „uchodźców”, to nic osobistego, to tylko biznes – jak mawiał Michael Corleone. Może zatem w rządowym samolocie do Brukseli warto odkurzyć nie tylko „Ojca chrzestnego”, ale choćby „Dwunastu gniewnych ludzi” Sidneya Lumeta. Snucie analogii pozostawiam Czytelnikom.
Maciej Wośko
Redaktor Naczelny
Minister musi patrzeć przezornie
Tak, jesteśmy w szczycie gospodarczym. Ale zamiast zastanawiać się jak długo to potrwa, zapytałabym: jak zabezpieczamy się na czasy, gdy koniunktura będzie gorsza. Zatem patrząc przezornie – redukujemy deficyt i równoważymy finanse. Budujemy pewien bufor bezpieczeństwa – mówi prof. Teresa Czerwińska, minister finansów w rozmowie z Michałem Karnowskim („Sieci”) i Maciejem Wośko ("Gazeta Bankowa")
Wielka gra
Bogaci przeciwko biednym, płatnicy netto przeciwko odbiorcom dotacji. Po nieformalnym szczycie w lutym w Brukseli linia frontu przed walką o kształt siedmioletniego budżetu Unii Europejskiej po 2020 r. wydaje się jasno zarysowana
Konkursy Technologiczne: Innowacje to nasza specjalność
„Gazeta Bankowa” po raz kolejny przyznała nagrody dla najlepszych wdrożeń technologicznych ubiegłego roku oraz dla najlepszych produktów, dostępnych obecnie na rynku. Wręczenie statuetek Lider 2017 i Hit 2018 odbyło się 11 kwietnia podczas Gali Technobiznes 2018 w Centrum Nauki Kopernik
Belka na drodze
Podatek od zysków kapitałowych jest jedną z kul u nogi polskiego rynku kapitałowego. Czy tą najcięższą? Jak się jej pozbyć? Albo jak sprawić, żeby chociaż straciła na wadze?