Archiwum
Wydanie nr 9/2021 (1245)
Od redakcji
3Temat numeru
Niemcy na zakręcie
6Wydarzenia
26Felietony
30Techno biznes
56Finanse
64Historia gospodarcza
94Jesienne puzzle
Szykuje nam się wrzesień rozstrzygnięć dotyczących niezwykle ważnych dla nas, dla Polski, rodzimej i europejskiej gospodarki spraw. I choć – gdy piszę ten felieton – statystyki zachorowań i hospitalizacji związanych z COVID-19 wciąż nie są wysokie, to doświadczenia ostatnich miesięcy sprawiają, że strach przed obostrzeniami wpływa znacząco na ekonomiczne decyzje w wielu firmach.
Jak czytam, na liście Światowej Organizacji Zdrowia znajduje się już ponad 10 oficjalnych wariantów SARS-CoV-2 – wśród nich cztery „warianty budzące niepokój”: Alfa, Beta, Gamma i Delta; oraz cztery „warianty zainteresowania”: Eta, Jota, Kappa i Lambda. To oznacza, że z COVID-em tak szybko się nie pożegnamy i czas nauczyć się żyć w warunkach grożących nam wciąż ograniczeń. To z pewnością jeden z najważniejszych dziś elementów wpływających na naszą sytuację. Oby nadzieja, że ograniczymy się do lockdownów wobec osób niezaszczepionych i bardziej intensywnej kontroli szczepień, pozwoliła nam wykrzesać tak potrzebny optymizm – gospodarczy, inwestycyjny, rozwojowy i ten zwykły, ludzki, dający siłę przetrwania.
Kolejne rozstrzygnięcia wrześniowe to decyzje związane z akceptacją i realizacją Krajowego Programu Odbudowy oraz uruchomienia funduszy pomocowych z Unii Europejskiej. Bez wdawania się w szczegóły brukselsko-warszawsko-luksemburskich przepychanek, to uruchomienie środków z Unii będzie miało znaczenie dla szybkiego zwrotu w „pocovidowych” gospodarkach poszczególnych państw. Przed nami realizacja ambitnych założeń Polskiego Ładu i kilkadziesiąt kluczowych inwestycji w rodzimej gospodarce, które przynajmniej w części opierają się na funduszach z UE. Ład to niejedyny, bo jest przecież i Green Deal, i Fit for 55, i PEP2040 – transformacja energetyczna coraz głębiej wkracza w życie gospodarcze i wkrótce żaden projekt nie obędzie się bez „zielonego” uzasadnienia.
Trochę jak odległe echo brzmią w tym zestawieniu wrześniowych rozstrzygnięć wybory do Bundestagu. Dla nas jednak – choćby ze względu na poziom wymiany handlowej z Niemcami – każde wahnięcie nastrojów, niestabilna lub nieprzewidywalna sytuacja polityczna u naszych sąsiadów zza Odry staje się istotnym elementem gospodarczej układanki. Paradoksalnie pierwszy raz od dawna na wyniki wyborów w Berlinie niezwykle uważnie patrzą też urzędnicy we wspomnianej już Brukseli, w Luksemburgu i Strasburgu.
Tym puzzlom, które przyjdzie nam układać w jesienne wieczory, przyglądamy się i my na łamach tego numeru, tuż przed wydaniem kolejnego, siódmego „Polskiego Kompasu”, którego autorzy – mamy nadzieję – kilka klocków i elementów tej układanki uczynią jaśniejszymi, bardziej zrozumiałymi, przewidywalnymi. Polecam lekturze zarówno ten numer „Gazety Bankowej”, jak i „Polski Kompas 2021”, którego premierę planujemy na początku października.
Maciej Wośko, redaktor naczelny
Wszystko się zmieni, by... nic się zmieniło
Nie wiadomo do końca o co Laschet, Barbock i Scholz w zasadzie walczą, poza osiągnięciem władzy w Berlinie
Pod presją Delty
Kolejna fala pandemii nadchodzi, ale ekonomiści są optymistami. Uważają, że nie zobaczymy już twardych lockdownów, a ludzie i firmy potrafią działać w reżimach sanitarnych
Chcemy być technologiczni, ale jednocześnie empatyczni
LINK4 to swego rodzaju mariaż technologii i uczuć – mówi Agnieszka Wrońska, prezes LINK4
Pancerna pięść
Zakup potężnego arsenału 250 amerykańskich czołgów Abrams przez Wojsko Polskie wywołało szereg dyskusji na temat potencjału tej platformy. Czy Abramsy naprawdę są niezniszczalnymi maszynami i może wartość tej technologii jest przereklamowana?
Plaga wyłudzeń danych do logowania
Oszustwa finansowe polegające na wyłudzaniu danych do logowania w usługach bankowości elektronicznej stają się coraz większym problemem dla sektora finansowego, a pandemia mocno zaaktywizowała przestępców do podejmowania takich prób. Jakimi sposobami próbują z tym walczyć banki?
Moskwa ryzykuje i stawia na wodór
Kreml jednym ruchem chce nadgonić lata „klimatycznego sceptycyzmu” jak i skłonić społeczność międzynarodową do zaproponowania Rosji łagodniejszych warunków dla jej własnej transformacji energetycznej