„Gazeta Bankowa” wyłoniła Najlepsze Banki 2016
Finał XXIV konkursu Najlepszy Bank „Gazety Bankowej” już za nami. Podczas tradycyjnej gali wieńczącej plebiscyt zostali nagrodzeni laureaci.
W tym roku, podobnie jak w poprzedniej edycji, wieczór wręczenia nagród miał miejsce w warszawskim Hotelu Westin. Partnerem naszego konkursu była firma doradcza BDO. Andre Helin, prezes zarządu BDO, podczas swojego przemówienia podkreślił rekordową liczbę zgłoszeń do plebiscytu, jakie otrzymaliśmy w tej edycji.
Kluczową rolę dla konkursu Najlepszy Bank odgrywa kapituła. W tym roku przewodniczącym jury zgodził się zostać prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.
Skład kapituły zasilili również:
- prof. Eugeniusz Gatnar – członek Rady Polityki Pieniężnej
- Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel - partner w kancelarii Hansberry-Tomkiel, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w latach 2008-2014
- Krystyna Majerczyk-Żabówka - prezes Krajowego Związku Banków Spółdzielczych
- Andrzej Sadowski – prezydent Centrum im. Adama Smitha
- Adam Łącki - prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej
- Henryk Uzdrowski– prokurent spółki Fratria, wydawcy „Gazety Bankowej”
- Wojciech Surmacz - redaktor naczelny „Gazety Bankowej”
Jako pierwsi nagrody odebrali przedstawiciele najlepszych instytucji w kategorii: Małe i Średnie Banki Spółdzielcze. Zwycięskie laury wręczył Andrzej Nowakowski, dyrektor pionu banków spółdzielczych w spółce Asseco Poland. Trzecie miejsce w kategorii zdobył Bank Spółdzielczy w Łukowie. Bank Spółdzielczy w Nasielsku odebrał drugą nagrodę, a najlepszy w kategorii okazał się być Bank Spółdzielczy w Lipce.
Liderem stawki w kategorii Dużych Banków Spółdzielczych był Bank Spółdzielczy w Płońsku. Bank Spółdzielczy w Jordanowie zajął drugie miejsce, a na trzecim szczeblu podium stanął Spółdzielczy Bank Ludowy w Złotowie.
Po wręczeniu nagród w tej kategorii przyszedł czas na zapowiedzianą przez redaktora naczelnego niespodziankę. Na scenie pojawił się prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego oraz przewodniczący kapituły naszego konkursu. Specjalnie dla zgromadzonych na sali gości Wojciech Surmacz przeprowadził z prof. Glapińskim wywiad zatytułowany „Misja i nowe wyzwania dla Narodowego Banku Polskiego”. Prezes NBP podczas rozmowy szczególnie podkreślił nowy etap, na jaki wchodzi rynek bankowy.
- Banki wpływają na zupełnie nowy akwen – mówił prof. Glapiński. – Mamy nowe zagrożenia, nowe regulacje, a zatem nowe wyzwania, płynące z samego rynku, jak i ze strony regulatora. Instytucje finansowe będą musiały zmienić swoje modele biznesowe – kwitował.
Prezes NBP podkreślił również, jak istotne jest pochodzenie kapitału poszczególnych instytucji w sytuacji załamania sektora.
- Zawsze uważałem, że kapitał ma ojczyznę, bez względu na to, jaka obowiązywała narracja. W 2008 roku wyraźnie było widać, jaka jest reakcja instytucji, w zależności od pochodzenia jej kapitału, na sytuację kryzysową – wyrażał opinię prof. Glapiński.
Na koniec Wojciech Surmacz zapytał naszego gościa specjalnego o widmo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Prezes Glapiński uspokoił zgromadzonych, informując, że nie będzie miało to dotkliwych ekonomicznych reperkusji.
Po tych słowach prezesa NBP uhonorowane zostały zwycięskie instytucje w kategorii: Małe i Średnie Banki Komercyjne. Nagrody przedstawiciele banków odebrali z rąk Doroty Macieji, dyrektor ds. sponsoringu i prewencji w PZU SA. Brązowy medal w tej kategorii wypracował sobie Bank Pocztowy, srebrny laur przypadł Idea Bankowi, a na szczycie podium stanął Volkswagen Bank Polska.
Ostatnie nagrody, jakie w tym konkursie przewidziane są dla instytucji, powędrowały do Dużych Banków Komercyjnych. Najniższe miejsce podium zajął Alior Bank, zeszłoroczny zwycięzca kategorii Mały i Średni Bank Komercyjny. Srebrną nagrodę otrzymał Bank Zachodni WBK. Liderem stawki został ING Bank Śląski.
Przedstawicielom tych instytucji statuetki wręczył Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.
Redakcja „GB” doskonale wie, że za każdą osiągającą wyróżniające się na rynku wyniki instytucją, stoi świetny menedżer- ojciec lub matka sukcesu. Dlatego też od kilku lat przyznajemy dwie statuetki Bankowego Menedżera Roku – jedną dla wybitnego spółdzielcy, drugą dla szefa banku komercyjnego. To nagroda o wiele bardziej subiektywna, podczas przyznawania której największą rolę odgrywają czynniki miękkie.
Tytuł Bankowego Menedżera Roku 2015 w kategorii bank spółdzielczy zdobył Józef Mitura prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Brodnicy.
Spośród zarządzających bankami komercyjnymi wyróżniliśmy Wojciecha Sobieraja, szefa Alior Banku.
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i do zobaczenia za rok!