Jak możemy dziś zadbać o bezpieczeństwo gospodarcze Polski?
„Przyszedł czas na stabilną i twardą repolonizację naszej przedsiębiorczości” – uważa mecenas Anna Stankiewicz, ekspert w zakresie bezpieczeństwa gospodarczego, która była gościem Anny Raciniewskej w „Wywiadzie Gospodarczym” telewizji wPolsce.pl
Myśląc o bezpieczeństwie, zwykle koncentrujemy się na aspektach politycznych. Tymczasem niemniej ważne, a w dzisiejszych czasach być może nawet priorytetowe, jest bezpieczeństwo gospodarcze. Dziś nie toczymy wojen z karabinem w ręku, współczesną bronią w konfliktach międzynarodowych są blokady w energetyce czy sankcje handlowe.
Wojskowi stratedzy, doceniając rolę sojuszników politycznych, podkreślają jednocześnie wartość niezależności i budowania własnej siły. Liczyć na siebie jest zawsze najbezpieczniej – pokazała nam to nasza historia, już niejednokrotnie. Te same proste zasady odnoszą się do naszego bezpieczeństwa gospodarczego. Zamknięcie granic podczas pandemii kolejny raz boleśnie przypomniało nam, że nie ma innej drogi niż repolonizacja i budowanie własnego potencjału gospodarczego.
- Zasadę „Umiesz liczyć – licz na siebie” powinniśmy bardzo wziąć sobie do serca. Nasz rząd skutecznie realizuje dobry plan: mamy repolonizację banków, repolonizację mediów, i wydaje się, że przyszedł czas na stabilną i twardą repolonizację naszej przedsiębiorczości – uważa mecenas Anna Stankiewicz, ekspert w zakresie bezpieczeństwa gospodarczego.
Nie tylko pandemia, ale i mnóstwo opóźnionych lub źle wykonanych inwestycji, w których główną rolę odgrywają wykonawcy zza granicy, m. in. autostrady budowane przez Chińczyków czy Włochów, jest dowodem na to, że szwankuje u nas nadal system zamówień publicznych. Co zrobić, aby mądrze dobierać partnerów – szczególnie w strategicznych inwestycjach dotyczących bezpieczeństwa naszego kraju?
- Realia są takie, że wciąż największą rolę w przetargu odgrywa cena. Pomimo, że nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych pozwala na rozgraniczenie i podział kryteriów na różne wskaźniki. Domyślam się, że urzędnicy obawiają się zarzutu niegospodarności przy wyborze oferty o nie najniższej cenie. Natomiast należy zadać sobie pytanie: czy najniższa cena idzie w parze z jakością? I czy tak naprawdę niegospodarnością nie jest rezygnacja z jakości na rzecz najniższej ceny? – podkreśla Anna Stankiewicz.
Jedną z najważniejszych dziś strategicznych inwestycji jest budowa polskich elementów Baltic Pipe. W 2022 roku kończy się nasz kontrakt z Gazpromem na dostawę gazu. Jeśli nie zdąży powstać infrastruktura uniezależniająca nas od zewnętrznych dostaw, staniemy w obliczu kolejnych negocjacji z Rosją.
- Ta inwestycja to realizacja naszych planów uniezależnienia się od rosyjskiego gazu. Projekt jest już w realizacji i dziś procedowane są przetargi na budowę inwestycji z Polsce: tłoczni Goleniów, Gustorzyn i Odolanów. Wierzę w to, że przy tak strategicznym projekcie decydenci postawią nie na jakość i doświadczonych wykonawców, którymi my dysponujemy – dodaje mecenas Stankiewicz.
Całość rozmowy OGLĄDAJ TUTAJ