Konieczny jest dialog między rządem a sektorem bankowym
Dialog pomiędzy politykami, a przedstawicielami biznesu jest konieczny dla obu stron. Jeśli spotkanie zainaugurowane przez Przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych odbędzie się zgodnie z planem, przedstawiciele sektora bankowego przedstawią stronie rządowej schematy, z uwzględnieniem których dokonywane są podwyżki czy zmiany cenników.
Jak powiedział agencji eNewsroom.pl, Krzysztof Pietraszkiewicz – bankowiec, ekonomista i prezes Związku Banków Polskich, obecnie banki znalazły się w sytuacji niespotykanego dotychczas skumulowania obciążeń, ograniczeń, wymogów kapitałowych i oczekiwań – co stanowi problem zarówno dla sektora bankowego, jak i jego klientów.
– „Na sektor bankowy zostały nałożone ogromne obciążenia wynikające z konieczności wypłacenia depozytów klientom upadających SKOK-ów, banku SK Bank oraz nowych ograniczeń w postaci niemożliwości uzyskiwania przychodów z opłat interchange. Ponadto banki poniosły dodatkowe koszty z tytułu stabilizowania rat kredytów walutowych i opłat na fundusz wsparcia kredytobiorców kredytów mieszkaniowych. W tym roku – po wprowadzeniu kolejnych obciążeń w postaci między innymi podatku bankowego – instytucje finansowe potrzebują jeszcze więcej kapitału. W tej sytuacji doprowadzi to do ograniczenia akcji kredytowej, co nie jest pożądane przez żadną ze stron. Dlatego konieczny jest dialog pomiędzy środowiskiem bankowym a politykami i opracowanie odpowiedniej strategii, by sektor bankowy był stabilny i nadal kredytował gospodarkę, a ceny oraz dostępność usług były satysfakcjonujące i akceptowalne dla klientów” – ocenia Pietraszkiewicz.
(eNewsroom.pl)
GB.pl/nb