Krakowski Salon Ekonomiczny NBP otwarty
11 września prezes NBP prof. Adam Glapiński uroczyście otworzył Krakowski Salon Ekonomiczny NBP. Misją Salonu jest upowszechnianie wiedzy z zakresu ekonomii, bankowości, historii pieniądza oraz roli NBP jako banku centralnego.
Edukacja ekonomiczna jest jednym z celów Narodowego Banku Polskiego. Najlepszym sposobem na osiągnięcie sukcesów w tym obszarze jest udział w ciekawym, interaktywnym projekcie lub zaproszenie do odwiedzenia miejsca, w którym bezpośrednio można poznać tajniki finansów – podkreślał prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości otwarcia Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP napisał: To niezwykle cenne, że bank centralny Rzeczypospolitej (...) podejmuje także ogromnie istotne wyzwania w zakresie edukacji ekonomicznej. Jest to szczególnie ważne i potrzebne w dzisiejszych czasach, kiedy nie tylko profesjonaliści w dziedzinie bankowości, lecz bez mała wszyscy Polacy na co dzień korzystają z usług instytucji finansowych.
Symbolika nazwy – Krakowski Salon Ekonomiczny NBP
Salon w swojej idei jest otwartym miejscem spotkań i wymiany myśli, dlatego oddana dla publiczności wystawa w sposób retrospektywny porusza najważniejsze zagadnienia związane z historią pieniądza w Polsce. W przeszłości salony były miejscem spotkań i wymiany myśli politycznych, społecznych, artystycznych. W chwili obecnej związane są z najciekawszymi wydarzeniami artystycznymi i naukowymi.
Rolą Salonu jest przekazywanie sprawdzonej wiedzy i pomoc w mądrym spędzaniu czasu. Zależy nam na interakcji z publicznością, dlatego komunikujemy się w sposób nowoczesny i niekonwencjonalny. Kontekstem do poznawania jest interaktywna ekspozycja, która za pomocą obrazu, słowa i nowoczesnych technologii prezentuje najważniejsze fakty związane z powstawaniem pieniądza, ewolucją systemu monetarnego oraz dziejów gospodarki – mówi Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Krakowie.
Ekspozycja
Licząca ponad 800 m2 powierzchnia wystawiennicza Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP daje zwiedzającemu możliwość poznania wielu ważnych faktów, odnoszących się bezpośrednio do dziejów pieniądza na ziemiach polskich oraz roli i zadań Narodowego Banku Polskiego, jako centralnego banku państwa. Ekspozycję Salonu tworzą trzy uzupełniające się moduły tematyczne: Sala Polska, Sala NBP z Gabinetem Numizmatycznym i Sala Krakowska.
Goście przebywający w przestrzeni wystawowej mają poczucie aktywnego obcowania z przeszłością. Dzięki nowoczesnym technologiom kontakt z artefaktami jest realnym doświadczeniem, a zwiedzający stają się jednymi z bohaterów trwającej opowieści, która ma pomóc w interpretacji wielu zjawisk zachodzących w historii polskiej gospodarki. To jedyne w swoim rodzaju zaproszenie do myślenia i poznawania, któremu sprzyja zapewnienie interakcji z elementami wystawienniczymi.
Krakowski kontekst
Osadzenie narracji w kontekście historii Krakowa ukazuje bardzo silny wpływ stolicy Małopolski na losy Rzeczypospolitej. By zaakcentować ten fakt, w przestrzeni wystawienniczej wyodrębniono Salę Krakowską, w której zaprezentowano doniosły wpływ królewskiego miasta i jego wybitnych osobowości, m.in. monarchów, bankierów, ekonomistów, ludzi kultury, sztuki i nauki na kształtowanie się oraz budowanie polskiej gospodarki.
Krakowski Salon Ekonomiczny NBP to miejsce otwarte na nowe idee. Istotną formą działalności Salonu będą organizowane tutaj debaty, konferencje i wydarzenia z udziałem naukowców, przedsiębiorców, nauczycieli oraz ludzi kultury i sztuki. Na cele wystawienniczo-edukacyjne przeznaczono ponad 2200 m2, gdzie do dyspozycji organizatorów wydarzeń specjalnych oddane zostały cztery sale konferencyjne wyposażone w nowoczesny sprzęt multimedialny.
Misja – edukacja
Podstawowym celem Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP jest dydaktyka realizowana na najwyższym poziomie z wykorzystaniem nowoczesnych form komunikacji i prezentacji. Z myślą o uczniach szkół podstawowych i średnich opracowano programy edukacyjne dostosowane do danej grupy wiekowej. Tematy lekcji będą dotyczyły m.in. płacideł i wymiany towarowej w Małopolsce, historii pieniądza kruszcowego i papierowego w dawnej Rzeczypospolitej, symboliki monety, wybitnych osobowości polskiej ekonomii oraz Narodowego Banku Polskiego i jego roli jako banku centralnego państwa.
Celem zajęć edukacyjnych będzie nie tylko zaprezentowanie zasad funkcjonowania i roli banku centralnego, ale również przekazanie szeroko rozumianej wiedzy ekonomicznej. W ramach działalności edukacyjnej Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP organizowane będą cykliczne konferencje, spotkania i dyskusje z udziałem autorytetów z zakresu bankowości, ekonomii, gospodarki
i numizmatyki.
Uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych organizowanych dla zwiedzających indywidualnie oraz grup zorganizowanych będzie bezpłatne. Cenną pamiątką dla grup szkolnych, które odwiedzą Krakowski Salon Ekonomiczny NBP, stanie się symboliczny medal wydrukowany w technologii 3D.
Źródło: materiały prasowe NBP