Markiewicz: budujmy kapitał w kraju
Zakończyła się XXI Konferencja Izby Domów Maklerskich. Mimo że odbyła się w formule on-line, przeprowadzono podczas niej rekordową liczbę 16 debat i warsztatów.
Rozmawiano głównie o tym, jak zwiększyć głębokość i siłę oddziaływania rynku kapitałowego na polską gospodarkę. Zwiększenie tego pozytywnego wpływu wymaga spełnienia szeregu warunków.
Waldemar Markiewicz, prezes IDM, podsumowując Konferencję, wymienił kilka z nich.
Po pierwsze - rynek kapitałowy musi mieć dobrą reputację, pod drugie – musi być prowadzona odważna polityka wspierania budowy kapitału w kraju, ponieważ w lokalne spółki inwestuje przede wszystkim lokalny kapitał. Po trzecie – ważne jest wspieranie efektywności spółek giełdowych i rozwój branży inwestorów instytucjonalnych, bo to ona wywiera presję efektywnościową na spółki poprzez udziały i reprezentację w radach nadzorczych. Po czwarte – efektywny rynek kapitałowy wymaga zwiększenia liczby spółek notowanych na GPW. Po piąte – rynek kapitałowy wymaga konkurencyjnych opłat transakcyjnych pobieranych przez instytucje infrastrukturalne. Po szóste – konkurencyjny rynek kapitałowy potrzebuje regulacji elastycznych, kosztowo oszczędnych i zrównoważonych.
Dla rozwoju rynku kapitałowego olbrzymie znaczenie ma silna krajowa branża domówi i biur maklerskich. - I dlatego utrzymanie i rozwój jej kompetencji leży w interesie całego polskiego rynku kapitałowego i całej gospodarki. Z tego powodu jesteśmy za utrzymaniem wydzielenia organizacyjnego bankowych biur maklerskich, bo jednolita licencja bankowa w interpretacji rozszerzającej jest szkodliwa dla rynku i gospodarki. Dlatego trzeba iść w kierunku budowania silnych kompetencyjnie jednostek organizacyjnych w bankach, odpowiedzialnych za ten segment i włączać także rynek pierwotny do tych struktur, traktować doradztwo finansowe dla spółek publicznych jako czynność maklerską – mówił na zakończenie konferencji Waldemar Markiewicz.
(sk)