Misja – ekologia. Cel – moje miasto bez elektrośmieci
500 tys. ton elektrośmieci zebranych przez ElektroEko to prawie tyle, ile waży Pałac Kultury i Nauki.
Działania z obszaru odpowiedzialności społecznej biznesu (CSR), a w szczególności te związane ze zrównoważonym rozwojem, leżą u podstaw działalności organizacji odzysku ElektroEko. To dlatego, we współpracy z klientami, gminami oraz szkołami, organizacja ta stworzyła „Moje miasto bez elektrośmieci”, czyli największy w Polsce program łączący zbieranie ZSEE (zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego) z edukacją ekologiczną. W ten sposób organizacja realizuje swoje motto, które brzmi: Wiarygodność – Transparentność – Odpowiedzialność Wobec Środowiska.
Po pierwsze – długofalowość i konsekwencja
Program „Moje miasto bez elektrośmieci” realizowany jest od 2012 r., to najsprawniejszy i największy program łączący edukację z akcjami zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Polsce. Program dociera obecnie do co czwartego Polaka, a w ciągu najbliższych lat obejmie kolejne 15 milionów.
Po drugie – partnerzy
ElektroEko ma świadomość, że razem można więcej, dlatego w ramach programu „Moje miasto bez elektrośmieci” współpracuje z przedstawicielami gmin i samorządów, społecznościami lokalnymi oraz z ponad 3500 placówek edukacyjnych. Dzięki efektywności tego projektu oraz innych działań podejmowanych przez ElektroEko w ciągu minionych 10 lat, takich jak publiczne punkty zbierania, bezpłatne odbiory dużych elektrośmieci z domów i wiele innych, udało się do dziś zebrać ponad 500 tys. ton ZSEE (zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego), czyli blisko połowę sprzętu zebranego dotychczas w Polsce.
Po trzecie – wsparcie dla samorządów
ElektroEko wspiera gminy w tworzeniu sprawnego systemu zbierania elektrośmieci. Organizacja zapewnia bezpłatną pomoc i doradztwo w zorganizowaniu punktów zbierania, odbioru sprzętu oraz w zakresie jego przetworzenia zgodnie z zapisami ustawy. Mieszkańcy gmin objętych programem mogą korzystać z publicznych punktów zbierania oraz bezpłatnych domowych odbiorów dużych elektrośmieci, takich jak pralki, lodówki czy duże telewizory.
Po czwarte – edukacja kluczem do zmiany świadomości
Nasz program jest ukoronowaniem 10-letnich działań edukacyjnych, na które przeznaczyliśmy już ponad 30 mln zł. ElektroEko dużą część prowadzonych w ramach programu „Moje miasto bez elektrośmieci” działań kieruje do najmłodszych – przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, ale także wszystkich grup społecznych i zawodowych. Kształtowanie odpowiednich postaw proekologicznych od najmłodszych lat, to klucz do wychowania świadomych konsumentów. Uzupełnieniem programu edukacyjnego są działania aktywizujące zarówno młodzież, jak i ich rodziców i bliskich do zbierania elektrośmieci – szkoły, organizując akcje, wykorzystują zdobytą wiedzę w praktyce, a dodatkowo sprzyjają oczyszczeniu środowiska lokalnego ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Za zebrane elektrośmieci szkoły otrzymują ze stworzonego przez ElektroEko Funduszu Oświatowego pomoce dydaktyczne oraz wyposażenie sal lekcyjnych.
Program „Moje miasto bez elektrośmieci” objęty został honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Związku Miast Polskich. W 2015 program został doceniony przez Ministra Środowiska listem gratulacyjnym.
Materiał promocyjny