Najlepszy Bank 2015

18.06.2015

Uroczysta gala Gazety Bankowej wieńcząca konkurs „Najlepszy Bank” i „Bankowy Menedżer Roku” za nami. rozwiń

Tegoroczny finał najstarszego plebiscytu bankowego w Polsce odbył się w warszawskim hotelu The Westin. Centralnym punktem wydarzenia było oczywiście wręczenie nagród laureatom konkursu, jednak wieczór nasycony był innymi atrakcjami.

Jeszcze przed rozpoczęciem gali, w sali konferencyjnej hotelu The Westin odbyła się debata z udziałem banków spółdzielczych. Spółdzielcy pochylali się nad wyzwaniami stojącymi przed ich segmentem w związku z wejściem w życie dyrektywy CDR IV. Większość obecnych podczas panelu była zgodna, że jest to szansa dla tego sektora, tylko instytucje muszą bardziej ze sobą współpracować i tworzyć zrzeszenia, bo to w jedności tkwi siła.

Część oficjalną gali otworzyła rozmowa Radosława Pyffla, prezesa think thanku Centrum Studiów Polska-Azja oraz publicysty „Gazety Bankowej” z zastępcą głównego menedżera polskiej gałęzi Bank of China - Jue Xie. „Jesteśmy tu nie tylko po to, aby finansować polsko-chińskie projekty. Chcemy być blisko lokalnego rynku, dlatego odchodzimy od wymagania, aby polskie przedsiębiorstwo potrzebujące naszego wsparcia miało chińskiego partnera” - mówił Jue Xie. Zastępca prezesa Bank of China podkreślił też jak ważny dla Chin jest polski rynek, zwłaszcza w obliczu wchodzącego w życie projektu „one road, one belt” - budowy dwóch szlaków handlowych, jednego drogą morską, drugiego lądową, łączących Państwo Środka z Europą.

W dalszej części przeszliśmy do wręczenia nagród. Zaczęliśmy od banków spółdzielczych. W tym roku lekko zmodyfikowaliśmy honorowanie tych instytucji – z dotychczasowego wręczania nagród tylko trzem najlepszym w danej kategorii bankom, przeszliśmy do udzielenia Rekomendacji Gazety Bankowej dziesięciu faworytom, z odpowiednim wyróżnieniem pierwszej trójki. W kategorii banków spółdzielczych małych i średnich (czyli instytucji o kapitale nie przekraczającym 20 mln złotych) naszą rekomendacje dostały jednostki z Adamowa, Bargłowa Kościelnego, Dzierzgonia, Księżpola, Lipki, Poniatowej, Przemkowa, Tworogu, Wierzbinku oraz Pieniński Bank Spółdzielczy. Najlepszym w tej kategorii okazał się być BS z Wierzbinka, na drugim miejscu uplasował się Pieniński Bank Spółdzielczy, a trzecią nagrodę zgarnął BS z Dzierzgonia. Prezes dzierzgońskiej instytucji, Dobrosława Frączek, podczas swojego przemówienia podkreśliła wyjątkową atmosferę wydarzenia - „Taka formuła jak przy rozdaniu Oskarów. Widać nie trzeba być aktorem, aby znaleźć się na czerwonym dywanie”.

W kategorii banków spółdzielczych dużych – z kapitałem powyżej 20 mln złotych - także wręczyliśmy rekomendacje „top ten” oraz specjalne nagrody dla zwycięskiej trójki. Wyróżnieni zostali: HEXA Bank Spółdzielczy, Lubusko-Wielkopolski Bank Spółdzielczy z siedzibą w Drezdenku, BS w Dusznikach, Ostrowi Mazowieckiej, Raciążu, Sierakowicach, Skórczu, we Wrześni, a także Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej. Najwybitniejszym ze wszystkich okazał się być HEXA Bank Spółdzielczy, tuż po nim instytucja z Ostrowi Mazowieckiej, a trzecią nagrodę otrzymał BS z Sierakowic.

Kolejnymi uhonorowanymi były już instytucje komercyjne. Na pierwszy ogień te małe i średnie – z kapitałem do 3,5 mld złotych. W tej kategorii na najniższej pozycji podium stanął Eurobank, troszkę wyżej Idea Bank, a na szczycie Alior Bank. Prezes Alior Banku, Wojciech Sobieraj, podczas odbierania nagrody w wyjątkowy sposób podkreślił znaczenie bankowości spółdzielczej dla lokalnych społeczności. „Ja pochodzę z małej miejscowości, ze Szczebrzeszyna” - zaczął Sobieraj - „Teraz są tam cztery agendy banków – oddział Alior Banku, PKO SA, PKO BP i takie coś z napisem 'BANK'. To oczywiście bank spółdzielczy. Kiedy byłem mały nie było tam ani Aliora, ani żadnego PKO, tylko ten jeden 'BANK'. I chce powiedzieć tylko jedno – jestem pełen podziwu dla banków spółdzielczych. Robicie świetną robotę!”.

W kategorii banków komercyjnych dużych, czyli tych, których kapitał wynosi ponad 3,5 mld złotych, główną nagrodę zgarnął PKO BP. Na drugim miejscu znalazł się Bank Zachodni WBK, a na medalową trójkę zamknął Citi Handlowy. Ale na tym nie koniec honorowania instytucji finansowych. W tym roku nagrodę specjalną wręczyliśmy Bank of China, za szczególny wkład w rozwój polskich inwestycji. Podczas przemówienia  Jue Xie podkreślał, że to wyróżnienie będzie dla nich motywacją, aby jeszcze bardzie angażować się na polskim rynku.

Przed rozpoczęciem wręczenia statuetek dla „Bankowych Menedżerów Roku” odbyła się debata zatytułowana „Polski sektor bankowy w czasach recesji - repolonizacja”. Dyskutantami byli trzej prezesi – Zbigniew Jagiełło, Wojciech Sobieraj i Ryszard Lorek – oraz jeden naukowiec – Prof. Eugeniusz Gatnar, członek zarządu NBP. Paneliści zgodzili się co do samej idei „udomowienia” branży, ale podzielili się swoimi obawami w zakresie techniki wcielenia tego procesu w życie. Profesor Gatnar przestrzegł, że należy poczekać na lepszą cenę, bowiem w tym momencie banki dobrze się mają i ciężko byłoby trafić na cenową okazję. Dyskutanci podnieśli również kwestię banków spółdzielczych. Ryszard Lorek, prezes Spółdzielczej Grupy Bankowej, uznał że ten sektor w Polsce jest za słaby i wymaga reform.

Zaszczytny tytuł „Bankowego Menedżera Roku” przypadł Zbigniewowi Jagielle, jako reprezentantowi banków komercyjnych oraz Ryszardowi Lorkowi, jako spółdzielcy.

Oficjalną część gali zamknęła debata na temat nowinek technologicznych. Dyskutanci w składzie: Bartłomiej Ślawski (Country General Manager dla Poland VMware), Adam Wojtkowski (dyrektor Generalny EMC Computer Systems Poland) oraz Jacek Biedrzycki (dyrektor do spraw technologii w ING Securities SA) pochylali się nad problemem zanikania gotówki na rzecz wirtualnych płatności oraz pytaniem czy banki gotowe są na nieuchronną rewolucję technologiczną. Adam Wojtkowski podkreślał znaczenie cloud computingu w sektorze finansowym - „Wzrost zysków banków na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych dzięki Cloud computingowi wyniósł 13 proc. i to już w pierwszym okresie jego istnienia” – mówił - „Polska nadal zbyt ostrożnie podchodzi do tego typu rozwiązań” - podkreślił na końcu. Co do poruszanego zagadnienia całkowitego zniknięcia gotówki zarówno Bartłomiej Ślawski jak i Jacek Biedrzycki podkreślali aspekt bezpieczeństwa, co ich zdaniem uniemożliwia zupełną eliminację tego środka płatniczego. Obydwaj panowie uznali jednak, że w przyszłości posługiwaniem się nim będzie mocno ograniczone. 

Tym sposobem zamknęliśmy już XXIII edycję konkursu „Najlepszy Bank”. Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w nadchodzących odsłonach naszego plebiscytu. Do zobaczenia za rok!

RELACJA Z GALI:

                       

 

Sponsor główny:

Partner merytoryczny:

Partnerzy gali:

Partner Konkursu:

Partnerzy  debaty:

 

Patron medialni:

 
11.05.2015

Upłynął termin nadsyłania konkursowych ankiet do plebiscytu “Najlepszy Bank”. rozwiń

Już po raz 23. “Gazeta Bankowa” ogłasza koniec ankietowych zgłoszeń do najstarszego konkursu branży bankowej. Instytucje jak zwykle chętnie udzieliły odpowiedzi na pytania niezbędne do przeprowadzenia plebiscytu, którego efektem jest publikowany na łamach “GB” ranking.

Nadesłane przez banki do naszej redakcji ankiety zostaną teraz przeanalizowane przez naszego audytora firmę Be Poland Think, Solve & Execute. Konkurs w warstwie merytorycznej z ramienia audytora prowadzi Aleksander Kwiatkowski- Partner Be Poland Think, Solve & Execute. Następnie nad ostatecznym werdyktem pochyli się kapituła konkursu, której przewodniczy Prof. dr hab Eugeniusz Gatnar, członek zarządu NBP. W jury zasiadają również Kazimierz Krupa, Krystyna Majerczyk-Żabówka, Adam Łącki, Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel i Andrzej Sadowski. To od ich głosów zależeć będzie teraz, który bank i który menedżer zdobędzie statuetkę.

Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali “Gazety Bankowej”, która odbędzie się w połowie czerwca oraz zamieszczone w lipcowym numerze magazynu.

Wszystkim, którzy nadesłali ankiety dziękujemy i życzymy powodzenia!

 

Partner merytoryczny:

Partner konkursu:

 
17.06.2015

Tegoroczna edycja konkursu „Najlepszy Bank” zbliża się do końca. Ankiety zebrane, wyniki zliczone, jury oddało głosy – pozostaje tylko wręczyć nagrody. rozwiń

A to odbędzie się podczas tradycyjnej gali „Gazety Bankowej” corocznie wieńczącej najstarszy konkurs bankowy w Polsce. Już 17. czerwca w warszawskim hotelu Westin poznamy laureatów XXIII edycji plebiscytu. Nagrody zostaną przyznane czterem instytucjom – najlepszemu bankowi komercyjnemu dużemu, wybitnemu spośród małych i średnich „komercjuszy”, wiodącej prym wśród dużych instytucji spółdzielczych oraz modelowemu małemu bankowi spółdzielczemu.

Konkurs „Najlepszy Bank” to nie tylko bezimienne instytucje. Poprzez wręczenie statuetki „Bankowego Menedżera Roku” honorujemy najbardziej wyróżniających się prezesów banków. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym przyznamy dwie nagrody – „Bankowemu Menedżerowi Roku” w kategorii banków komercyjnych oraz „Bankowemu Menedżerowi Roku” spośród spółdzielców.

Sama gala „Gazety Bankowej” już na stałę wpisała się w kalendarze polskich bankowców. Ta prestiżowa uroczystość przyciąga zawsze awangardę finansjery. Niezmiennie przy okazji gali staramy poruszyć się ważkie dla polskiej gospodarki kwestie. Na zbliżającą się uroczystość także przygotowaliśmy coś specjalnego.

Sponsor główny:

Partner merytoryczny:

Partnerzy gali:

Partner konkursu:

Partnerzy debaty:

 

 

 

Patroni medialni:

 
10.04.2015

To już 23. edycja najstarszego konkursu „Gazety Bankowej” - Najlepszy Bank. Jak co roku wyłonimy liderów bankowości w dwóch kategoriach: bank komercyjny i bank spółdzielczy.   Tytuł Najlepszy Bank to już od niemal od ćwierćwiecza jedna z najbardziej prestiżowych nagród przyznawana instytucjom finansowym. W ramach plebiscytu poza uhonorowaniem samych podmiotów rynkowych, redakcja „GB” wyróżnia także najskuteczniejszych prezesów, przyznając statuetkę Bankowego Menedżera Roku. Zeszłej wiosny plebiscyt przeszedł „facelifting”. rozwiń

Dotychczasową formułę konkursu, w którym w jednej kategorii nominowani byli zarówno prezesi banków komercyjnych, jak i spółdzielczych, rozbiliśmy na dwie. Teraz pretendujący do najbardziej prestiżowej statuetki „Gazety Bankowej” menedżerowie rywalizują ze sobą w dwóch kategoriach – osobnej dla zarządzających bankami komercyjnymi i osobnej dla bankowców spółdzielczych. Odeszliśmy także od zasady braku możliwości ponownej nominacji dla osoby, która zdobyła już raz tytuł Bankowego Menedżera Roku.

W tym roku wśród nominowanych do tytułu Bankowego Menedżera Roku 2014 znaleźli się:

Banki  komercyjne:

  • Zbigniew Jagiełło, PKO BP
  • Małgorzata Kołakowska, Bank ING
  • Sławomir Lachowski, FM Bank PBP
  • Mateusz Morawiecki, BZ WBK
  • Józef Wancer, BGŻ

Banki spółdzielcze:

  • Zbigniew Badzioch, Krakowski Bank Spółdzielczy
  • Anna Kaczmarek, Piastowski Bank Spółdzielczy w Janikowie
  • Ryszard Lorek, Grupa SGB
  • Janina Pilarek, Bank Spółdzielczy w Przemkowie
  • Lesław Wojtas, Podkarpacki Bank Spółdzielczy

 

Jury konkursu w składzie podczas swojego pierwszego posiedzenia ustali dokładny regulamin tegorocznej edycji konkursu Najlepszy Bank. Konieczność corocznych zmian w regulaminie implikuje dynamicznie zmieniająca się sytuacja w polskim sektorze bankowym.

 

W dalszej kolejności instytucje otrzymają ankiety konkursowe, które po wypełnieniu,  najpóźniej 8 maja br. przesyłane są do audytora konkursu Najlepszy Bank, który sporządza raport.  W tym roku zadanie to realizuje firma Be Poland Think, Solve & Execute Sp. z o.o. – lider na rynku usług konsultingowych oraz teleinformatycznych dla sektora finansowego. Gracz pochodzenia włoskiego, notowany na mediolańskiej Borsa Italiana – największej włoskiej giełdzie papierów wartościowych w segmencie STAR, czyli zarezerwowanym dla tych o najwyższej kapitalizacji giełdowej. Dynamiki rozwoju można im tylko pozazdrościć. Od czerwca ubiegłego roku cena ich akcji wzrosła o 151 proc. Działają w ośmiu krajach w Europie, ale planują dalszą ekspansję.

To właśnie do nich należeć będzie niełatwe zadanie sporządzenia raportu, który później posłuży jury do wyłonienia zwycięzcy – najlepszego z najlepszych na polskim rynku bankowym.

Obok wyselekcjonowania lidera wśród instytucji, pochylimy się także nad personaliami. Redakcja „GB” wybrała pretendentów do tytułu Bankowego Menedżera Roku po pięciu do kategorii zarządzających instytucjami komercyjnymi oraz taką samą ilość spółdzielców. Spośród nominowanych zwycięzców wyłania jury oraz sami bankowcy. Bankowcy otrzymują ankiety wraz z listą pretendujących i prośbą o wytypowanie ich zdaniem najbardziej zasługującego na tytuł menedżera roku kandydata w swojej kategorii – spółdzielcy głosują na spółdzielców, „komercjusze” na „komercjuszy”. Jury odda głos na kandydatów z obu list.

 

Laureatami zeszłorocznej edycji konkursu „Najlepszy Bank ” zostali:

Banki Komercyjne:

- w kategorii mały i średni bank komercyjny:

I miejsce: Idea Bank;

II miejsce, Euro Bank;

III miejsce, Volkswagen Bank.

- w kategorii duży bank komercyjny:

I miejsce, Bank Zachodni WBK:

II miejsce, ING Bank Śląski;

III miejsce, PKO Bank Polski.

Banki Spółdzielcze:

- w kategorii mały i średni bank spółdzielczy:

I miejsce, Bank Spółdzielczy w Poniatowej;

II miejsce, Bank Spółdzielczy w Dzierzgoniu;

III miejsce, Bank Spółdzielczy w Przemkowie.

- w kategorii duży bank spółdzielczy:

I miejsce, Bank Spółdzielczy w Białej Podlaskiej;

II miejsce, Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej;

III miejsce, Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej.

 

Zostały też przyznane dwie statuetki „Bankowego Menedżera Roku 2013”

Dla prezesa banku komercyjnego, którą otrzymał Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku

oraz dla prezesa banku spółdzielczego - Pani Elżbiety Nowakowskiej-Akkermans, prezes Banku Spółdzielczego w Dzierżoniowie.

 

Ogłoszenie wyników obu tegorocznych plebiscytów nastąpi jak zawsze podczas uroczystej gali „Gazety Bankowej” w połowie czerwca. Podczas tego wydarzenia co roku spotyka się top management polskiego sektora finansowego, gala „GB” jest już dla bankowców tradycją.

 

Wszystkim nominowanym serdecznie gratulujemy,  podkreślając jednocześnie, że zasłużenie  znaleźli się na liście pretendentów do tytułu Bankowego Menedżera Roku. To jeden z wielu owoców ich ciężkiej, ale niezwykle efektywnej pracy.

 

Partner merytoryczny:

Partner:

 
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła