Nowa strategia Energi bez większych zmian
Nowa strategii Energi, która będzie zatwierdzona prawdopodobnie na przełomie marca i kwietnia, nie będzie rewolucją w porównaniu do obecnie obowiązującej – powiedział w rozmowie z Rzeczpospolitą prezes Energi, Dariusz Kaśków.
Według prezesa, nowa strategia Energi utrzyma dominująca rolę segmentu dystrybucji oraz wysoki udział OZE w strukturze wytwarzania. Z zapowiedzi prezesa wynika także, że gdańska grupa będzie zmierzała w kierunku zwiększania udziału wysokosprawnej kogeneracji w segmencie wytwarzania.
Grupa jest zainteresowana zakupem elektrociepłowni należących do francuskiego EDF-u, który prawdopodobnie w połowie roku ogłosi swoją ofertę w tym zakresie, a Energa zainteresowana jest najbardziej zakładami zlokalizowanymi w Trójmieście i w Toruniu. Gdańska grupa będzie analizowała też możliwość zakupu wszystkich aktywów, które Francuzi wystawią na w Polsce sprzedaż, w tym Elektrowni Rybnik.
W segmencie OZE prezes zadeklarował dalsze inwestycje w energetykę wiatrową, a także budowę elektrociepłowni na biomasę w Kaliszu.
W perspektywie kilku kolejnych lat Energa planuje osiągnąć pozycję lidera w tym segmencie, ale zastrzega również, iż plany grupy w tym zakresie nie mogą być oderwane od polityki energetycznej rządu oraz związanych z tym mechanizmów wsparcia. Dlatego Grupa czeka na ostateczną wersję ustawy od odnawialnych źródłach energii.
Wydatki inwestycyjne Energi w perspektywie 2022 roku zostaną utrzymane na poziomie 18 mld złotych z czego najwięcej środków ma być przeznaczone na segment dystrybucji.
W rozmowie zapowiedziano również, że w związku wysokimi kosztami gazu projekty budowy bloków gazowych Grudziądzu i Gdańsku nie będą dla grupy priorytetem, decyzja dotycząca inwestycji w budowę bloku 1000 MW w Ostrołęce jeszcze nie zapadła.
(Rzeczpospolita/CIRE)
Gb.pl/nb