Nowe monety NBP z serii Odkryj Polskę
22 maja Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nową monetę o nominale 5 zł z serii „Odkryj Polskę – Zabytki Fromborka".
Papież Innocenty IV w 1243 r. na terenach zajmowanych przez pogańskich Prusów erygował diecezję warmińską. Pierwsza katedra nowo utworzonej diecezji została ufundowana w 1260 r. w Braniewie (...) Prawdopodobnie w 1278 r. zbudowano w tym miejscu prowizoryczną drewnianą katedrę. W latach 1329-1388 wzniesiono nową, murowaną, która w stanie niemal nienaruszonym przetrwała do naszych czasów. (...) Zachowało się bardzo bogate historyczne wyposażenie katedry. Ołtarz główny w prezbiterium z połowy XVIII w. zdobią obrazy Stefana Torellego ze sceną Wniebowzięcia NMP i męczeństwa św. Andrzeja. (...) Od średniowiecza do 1945 r. przy katedrze rezydowali kanonicy Warmińskiej Kapituły Katedralnej. Największą sławę zdobył kanonik Mikołaj Kopernik, który niemal nieprzerwanie przebywał i pracował na Wzgórzu Katedralnym od 1510 r. do swej śmierci w 1543 r. W tym miejscu astronom opracował największe dzieło De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich), które zmieniło dotychczasowe pojmowanie wszechświata. Mikołaj Kopernik po śmierci spoczął w katedrze fromborskiej – pisze w folderze emisyjnym ks. prof. dr hab. Wojciech Zawadzki.
Na rewersie monety znajduje się wizerunek bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku.
Na awersie umieszczono nominał, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, napis: Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji.
Okolicznościowa pięciozłotowa moneta w standardzie obiegowym wyemitowana została w nakładzie do 1 200 000 sztuk. Monetę można zamienić po cenie nominalnej w Oddziałach Okręgowych NBP.
Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją. Kolejna emisja zaplanowana jest na 29 maja 2019 r. Tego dnia NBP wprowadzi do obiegu monety: 420. rocznica urodzin Hetmana Stefana Czarnieckiego.
Źródło: materiały prasowe NBP