Nowe władze bankowej „Solidarności”
Odbył się Walny Zjazd Delegatów Krajowej Sekcji Bankowców NSZZ „Solidarność”. Wyłoniono nowe władze na kadencję 2023-2028, jednogłośnie powierzając dalsze kierowanie Krajową Sekcją Bankowców Marcinowi Strońskiemu z BNP Paribas.
Na początku obrad Walnego Zjazdu Delegatów Krajowej Sekcji Bankowców NSZZ „Solidarność” dotychczasowy przewodniczący Marcin Stroński podsumował kadencję 2018-23 i omówił najważniejsze wyzwania z jakimi mierzyli się bankowcy w ostatnich latach:
• restrukturyzacje i zwolnienia,
• zmniejszanie się ilości osób zatrudnionych w bankach,
• niefortunny sposób działania instytucji tajemniczego klienta,
• kiepski dialog ze stroną związkową,
• presja i stres pracowników,
• automatyzacja i robotyzacja, zwiększająca się rola sztucznej inteligencji,
• pandemia COVID-19 oraz zabezpieczenie sanitarne pracowników,
• zmiany w Kodeksie Pracy i ustalanie zasad pracy zdalnej.
To właśnie o tych tematach związkowcy najczęściej dyskutowali na 13 zebraniach Sekcji, jakie odbyły się w ostatnich pięciu latach.
– Bankowcy mają szczególne znaczenie dla społeczeństwa. Gdyby zarządy banków chętniej wsłuchiwały się w głos strony związkowej, uniknęlibyśmy wielu zawirowań gospodarczych związanych z presją na sprzedaż nie zawsze najwyższej jakości, czasami toksycznych produktów finansowych. A to wpływa na portfele wszystkich Polaków – przekonywał przewodniczący. – Większa dbałość o bankowców, to też lepszej jakości obsługa banków i bardziej etyczna gospodarka, bo chciwość nie jest dobra. Finanse wymagają profesjonalnego i moralnego zarządzania opartego o zaufanie – zakończył Marcin Stroński.
Następnie delegaci wyłonili nowe władze na kadencję 2023-28 i jednogłośnie powierzyli dalsze kierowanie Krajową Sekcją Bankowców Marcinowi Strońskiemu z BNP Paribas. Na funkcje zastępców przewodniczącego bankowcy wybrali: Artura Banasika z ING Banku, Marka Niderlę ze SKOK Stefczyka, Wiesławę Pawluk z NBP, Marka Pyrko z PKO BP oraz Annę Wiewiórę z Pekao SA.
W trakcie obrad delegaci dyskutowali m. in. o kwestii ochrony danych osobowych klientów w kontekście nagrywania i odsłuchiwania rozmów z nimi, działania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w różnych bankach, a także sytuacji związku zawodowego „Solidarność” w Velobank.
Źródło: materiały prasowe