Oto Człowiek Wolności tygodnika „Sieci” 2022 roku
Czytelnicy i kapituła plebiscytu nie mieli wątpliwości, że w tym roku tytuł Człowieka Wolności Tygodnika „Sieci” należy się wicepremierowi, szefowi MON Mariuszowi Błaszczakowi. To wyraz uznania dla polityka, którego praca zabezpiecza polską wolność.
Przed całym rządem premiera Mateusza Morawieckiego, a ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem w szczególności, stanęło w minionym roku jednocześnie kilka ogromnych zadań. Obrona wraz z innymi służbami granicy państwowej. Dostarczenie pomocy wojskowej Ukrainie, w ocenie wielu ekspertów w pierwszych miesiącach kluczowej dla przetrwania tego kraju. Zorganizowanie logistyki dla wsparcia płynącego z innych państw. Wdrożenie opracowanej jeszcze przed wojną przez premiera Kaczyńskiego Ustawy o obronie Ojczyzny. Wdrożenie nowych, skutecznych mechanizmów rekrutacji żołnierzy. Odtwarzanie jednostek zlikwidowanych za PO-PSL, tworzenie nowych. Pogłębienie współpracy w ramach NATO. Wreszcie bardzo trudne przełamanie wielu blokad i niemożności w zakrojonych na ogromną skalę zakupach zbrojeniowych.
Te procesy trwają i postępują szybko, są na tyle zaawansowane, że Polska z dnia na dzień zyskuje bezpieczeństwo. Mimo potężnych ataków medialnych, dezinformacji inspirowanej także z zewnątrz udaje się realizować nawet bardzo ambitne cele. Silna i nowoczesna armia, zdolna odstraszyć potencjalnego agresora, będąca źródłem stabilności w całym regionie, podnosząca rangę naszego państwa, staje się faktem. Polska wyciąga mądre wnioski z tego, co się dzieje obok, Polska robi wszystko, by historyczne tragedie się nie powtórzyły.
Wiemy, jak bardzo ten wysiłek doceniają Polacy i dlatego wspólnie z naszymi Czytelnikami zdecydowaliśmy, że to właśnie wicepremier Mariusz Błaszczak zostanie X laureatem plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika „Sieci”. Szef MON dołączył więc do zacnego grona dotychczasowych zwycięzców: prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego (2021), prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka (2020), premiera Mateusza Morawieckiego (2019), ministra prof. Piotra Glińskiego (2018), prezes TK Julii Przyłębskiej (2017), prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego (2016), prezydenta RP Andrzeja Dudy (2015), poety i pisarza Jarosława Marka Rymkiewicza (2014) i historyka z IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka (2013).