Potrzeby przedsiębiorców napędzą wartość chmury w Polsce do 3 mld zł
Zainteresowanie usługami chmurowymi stale rośnie, a boom inwestycyjny na rynku data center jest widoczny już od kilku lat. Od początku 2017 r. europejski rynek chmury publicznej wzrósł prawie czterokrotnie, osiągając wartość 7,3 mld euro (8,8 mld dol.) w II kw. 2021 r. - pokazują badania Synergy Research Group i wg danych rynkowych branża będzie się powiększać r/r o 1/5, a to wszystko za sprawą firm, których rosnące zapotrzebowanie na przechowywanie i zabezpieczanie danych będzie ten rynek napędzać.
Rynek chmurowy wciąż w górę
Według oficjalnych danych GUS, jedynie co czwarta firma w kraju deklaruje korzystanie z chmury i jest to wynik poniżej średniej w Unii Europejskiej. Jednak pomimo tego, że statystycznie odbiegamy od reszty UE - bo jedna na trzy firmy wykorzystuje chmurę - to dynamika tego rynku nadal jest spora. Rynek tych usług w Polsce w 2022 roku powiększy się o ponad jedną trzecią i osiągnie wartość ok. 3 mld złotych. Z kolei do 2028 r. rynek chmurowy w Europie będzie wart ponad 140 mld dol.
Według raportu Polcom i Intel „Inwestycje IT w kierunku rozwoju polskich firm w latach 2021-2022 Chmura i nowe technologie” obecnie aż 93 proc. badanych firm podejmuje działania w obszarze cyfrowej transformacji, a rozwiązania chmurowe stanowią istotny element tej strategii. Ponadto, 30 proc. firm deklaruje, że zdecydowana większość ich procesów biznesowych została poddana cyfryzacji i automatyzacji, a kolejne 39 proc. organizacji prowadzi intensywne działania w tym kierunku.
Wyasygnowane zasoby finansowe firm przeznaczane na infrastrukturę, centra danych, szkolenia, promocję, wsparcie partnerów i stworzenie całego ekosystemu rozwoju chmury przekładają się na ogromny postęp w adopcji chmury, można więc powiedzieć, że to potrzeby przedsiębiorców napędzają rynek, który w ciągu 6-7 lat osiągnie wartość 10 mld zł – prognozuje PMR.
Chmura = cyberbezpieczeństwo
- Chmura niezaprzeczalnie jest obiektem zainteresowań menedżerów IT, dlatego za pośrednictwem IDG zapytaliśmy ich, jaki procent budżetu IT w 2022 roku, z wyłączeniem wynagrodzeń, pochłoną rozwiązania i usługi udostępniane z chmury. 44 proc. z nich deklaruje, że wydatki na ten cel wyniosą między 10 a 50 proc. Kolejne 44 proc. szacuje, że środki przeznaczane na rozwiązania chmurowe nie przekroczą 10 proc. podobnych wydatków z budżetu IT. Powyżej 50 proc. na wydatki chmurowe zamierza przeznaczać już tylko 12 proc. ankietowanych przedsiębiorstw – mówi Natalia Gawłowska. Dyrektor Marketingu w Polcom.
Nie da się ukryć, że to rosnące potrzeby firm związane z czynnikami gospodarczymi i społecznymi, takimi jak pandemia czy konflikty międzynarodowe, kształtują i będą kształtować biznes IT w Polsce i na świecie. Wśród ważnych czynników należy także wymienić rosnące zapotrzebowanie na odpowiednie zabezpieczenie danych. Firmy zdają sobie sprawę z tego, że zagrożenia związane z atakami hakerskimi mogą stanowić potencjalny hamulec wzrostu firmy - we wspomnianym badaniu tego zdania jest aż 62 proc. ankietowanych. Ponadto 69 proc. firm w Polsce odnotowało w 2021 r. przynajmniej jeden cyberatak - wynika z badania KPMG, a to wzrost o 5 proc. w porównaniu do 2020 roku. Do tego ponad dwukrotnie wzrosła liczba firm, które zaobserwowały 30 i więcej incydentów bezpieczeństwa.
Wszystkie powyższe dane świadczą nie tylko o wzroście aktywności cyberprzestępców, ale też o tym, że przedsiębiorcy mają się czego obawiać, więc inwestycje w security w modelu as a service to dobry kierunek zmian w firmach, które nie zawsze posiadają wystarczające środki kadrowe i finansowe, by bronić się kompleksowo i skutecznie.
- Widoczną tendencją, jaką zauważamy w 2022 roku jest to, że firmy coraz częściej widzą potrzebę inwestycji w ochronę przed atakami i rozwiązania związane z cyberbezpieczeństwem. Trend ten jest zauważalny niezależnie od reprezentowanej branży czy wielkości biznesu, zarówno w sektorze większych firm jak i MŚP. Jest to kolejny aspekt, który determinuje rosnącą popularność chmury, ponieważ daje ona nieporównywalnie większe możliwości zabezpieczenia danych bez konieczności dokonywania znacznych inwestycji w dodatkowy sprzęt czy oprogramowanie. Dążenie do wyższej elastyczności biznesowej oraz potrzeba nowych strategii ochrony przed cyberzagrożeniami, będą obecnie kształtowały rynek usług chmurowych – mówi prezes Polcom Marcin Gwóźdź.
W związku z tym firmy często decydują się na skorzystanie z outsourcingu. Ze wspomnianego badania wiemy, że aż 57 proc. respondentów planuje wdrażać rozwiązania chmurowe właśnie po to, by podnieść bezpieczeństwo infrastruktury i zapewnić ciągłość działania swojego biznesu. Firmy – także te z sektora MŚP - z uwagi na wspomniane kwestie coraz częściej korzystają z takich usług jak Security as a Service, gdzie nie muszą inwestować środków w dodatkowy sprzęt czy zatrudnienie i utrzymanie pracowników.
- Okazuje się, że bardzo często przedsiębiorstwa z sektora „większego” MŚP – zarówno reprezentanci z branży takich jak produkcja czy e-commerce – mają bardzo podobne zapotrzebowanie na zabezpieczenie danych, co ogromne podmioty na rynku. Jednak równie często, choćby z powodu skali działalności, ich działy IT nie mają wyspecjalizowanych jednostek w tym obszarze. Większość z nich to bardzo dobrze prosperujące firmy, prowadzące nierzadko działalność w Internecie i opierające swoje przewagi rynkowe na nowych technologiach – wyjaśnia Adam Matyaszek, Key Account Manager w Polcom.
Dług technologiczny a konkurencyjność
Firmy, jako hamulec dla rozwoju wskazują również rosnący dług technologiczny. Potrzeba przewagi rynkowej i konieczność redukowania długu technologicznego to kolejny aspekt, który stoi za tak silnym rozwojem rynku chmurowego w Polsce. Co ciekawe, 67 proc. badanych przez Polcom i Intel uważa, że chmura obliczeniowa będzie lub już jest głównym motorem zmian technologicznych IT.
Z danych Polcom i Intel wynika, że najważniejszym powodem za wyborem chmury jest większa elastyczność i skalowalność infrastruktury IT w zależności od aktualnych potrzeb biznesu – odpowiedziało tak aż 83 proc. ankietowanych. Chmura będzie zyskiwać na znaczeniu, bowiem działy IT muszą szybciej udostępniać zasoby infrastruktury, aby skracać czas wprowadzania produktów na rynek (77 proc. odpowiedzi). Kolejne 63 proc. ankietowanych menedżerów uważa, że dzięki chmurze nastąpi przyspieszenie realizacji projektów. 62 proc. respondentów jest zdania, że przełoży się to na możliwość szybszego spełniania potrzeb biznesowych firmy i potrzeb użytkowników (user experience).
Z tych i wielu innych powodów przedsiębiorcy podążają za chmurą, a rynek cloud computing nie zatrzyma się, bowiem za 10 lat 3/4 firm w UE będzie używać chmury obliczeniowej, sztucznej inteligencji lub big data – wynika z badań Global Market Insights.
Źródło: materiały prasowe