PwC wydało raport o polskich metropoliach
Specjaliści z firmy doradczej PwC ocenili kondycję największych polskich miast – raporty o polskich metropoliach dotyczą 12 miast należących do Unii Metropolii Polskich. Poprzednie ukazywały się w 2007 i 2011 roku.
Jednym z ocenianych miast był Kraków, którego mocną stroną są z pewnością atrakcje turystyczne. Jako wyzwanie odbierane jest zanieczyszczenie powietrza, z którym zmaga się miasto oraz olbrzymie korki w centrum.
Specjaliści z PwC oceniają w raporcie czynniki, które wpływają na rozwój: finanse, inwestycje, wizerunek, ludzie, jakość życia, infrastrukturę i instytucje. Wnioski z części raportu dotyczącego stolicy Małopolski autorzy przedstawili podczas piątkowej konferencji prasowej.
Jak tłumaczył główny doradca ekonomiczny PwC ,prof. Witold Orłowski, raport nie jest rankingiem miast, a spojrzeniem na rozwój w sposób wielowymiarowy.
Autorzy raportu są zdania, że większość ocenianych wskaźników lokuje Kraków w pierwszej trójce miast w Polsce. Najmocniejsze strony stolicy Małopolski to przede wszystkim doskonały wizerunek, a co za tym idzie także atrakcyjność turystyczna. Kraków jest najbardziej rozpoznawalnym polskim miastem na świecie, a dzięki bardzo dobremu wizerunkowi i konsekwentnie realizowanej strategii promocyjnej, przyciąga turystów ze wszystkich zakątków globu.
Dodatkowo, miasto oferuje dobre warunki do życia, efektywnie wykorzystując potencjał kulturalny i edukacyjny. To z kolei pomaga promować je również w znaczeniu inwestycyjnym, co przyciąga uwagę coraz większej liczby znanych firm. Zachętę dla inwestorów stanowi także poprawiający się stan infrastruktury.
(PwC/PAP)
GB.pl/nb