Rozpędzony rynek kredytów hipotecznych
Według najnowszych danych w III kwartale deweloperzy sprzedali aż o 17 proc. mniej mieszkań niż przed rokiem. Mimo to, kredyty hipoteczne nadal rozchodzą się jak świeże bułeczki.
Po wielu miesiącach niewielkich zmian w zakresie ofert kredytów hipotecznych nareszcie pojawiła się znacząca obniżka. BGŻ BNP Paribas właśnie wprowadził promocję, w ramach której można uzyskać marżę wynoszącą 1,5 proc. Tak niskiej stawki nie było w naszym zestawieniu od dwóch lat. Dzięki temu, że obniżki wcześniej wprowadziły również Santander i mBank, to kredyty hipoteczne są teraz najtańsze od początku 2016 r., czyli od wprowadzenia podatku bankowego. Średnia marża dla kredytów z wysokim (25 proc.) wkładem własnym wynosi tylko 2,02 proc.
Według najnowszych danych w III kwartale deweloperzy sprzedali aż o 17 proc. mniej mieszkań niż przed rokiem. Mimo to, kredyty hipoteczne nadal rozchodzą się jak świeże bułeczki. Według BIK we wrześniu wartość złożonych wniosków była o 24 proc. wyższa niż przed rokiem. Rozbieżność dotycząca spadku sprzedaży nowych mieszkań i wartości udzielanych kredytów wynika z kilku czynników. Po pierwsze, zainteresowanie kredytami rośnie, ale nie aż tak szybko jak wynika to, z wartości udzielanych kredytów. Wzrost o 24 proc. wynika w dużej mierze z tego, że rosnące ceny mieszkań zmuszają Polaków do zaciąganie coraz wyższych kredytów. Jeśli spojrzymy na liczbę złożonych wniosków, to rośnie ona o 7,7 proc.
Wspomniana rozbieżność wynika też z tego, że wzrost zakupów na kredyt rekompensuje spadek zakupów za gotówkę. Inwestorzy, którzy w niewielkim stopniu wspomogli się kredytami, do niedawna odpowiadali za bardzo wysoką sprzedaż nowych mieszkań. Wzrost cen nieruchomości spowodował jednak, że dla nich nie jest to już tak atrakcyjna lokata kapitału jak kilka lat temu. Obecnie zakupów dokonują przede wszystkich zwykli Polacy, którzy których zachęca do tego bardzo dobra sytuacja na rynku pracy i tanie kredyty hipoteczne.
Obecnie kredyty są wyjątkowo tanie, nie tylko dzięki rekordowo niskim stopom procentowym, ale również za sprawą zmian wprowadzanych przez banki. BGŻ BNP Paribas właśnie uruchomił promocję, w ramach której można uzyskać marżę na poziomie 1,5 proc. Aby z niej skorzystać trzeba posiadać przynajmniej 20 proc. wkładu własnego, skorzystać z oferowanego przez bank ubezpieczenia mieszkania i otworzyć w tym banku konto, na które musi wpływać wynagrodzenie. Dzięki temu, że obniżki wcześniej wprowadziły również mBank i Santander, to średnia marża dla kredytów z wysokim wkładem własnym spadła do poziomu 2,02 proc. To najniższy poziom od czasu wprowadzenia podatku bankowego, czyli od początku 2016 r.
Jarosław Sadowski, Expander Advisors
Źródło: Metrohouse, Expander, Polski Rynek Nieruchomości, październik 2018