Rząd rozważa ograniczenie dywidendy wypłacanej przez spółki energetyczne
Poszukując środków na realizację planu rozwojowego, rząd rozważa zmianę podejścia do polityki dywidendowej spółek skarbu Państwa, a więc i spółek energetycznych – wynika z informacji podanych przez Puls Biznesu.
Z obliczeń wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego wynika, że potencjał inwestycyjny spółek skarbu państwa w najbliższych latach to 75-150 mld zł. Minister finansów Paweł Szałamacha rozpoczął już międzyresortowe konsultacje w sprawie polityki dywidendowej państwowych spółek w latach 2017-19.
Anonimowy rozmówca z ministerstwa poinformował PB, że do połowy roku rząd ma przyjrzeć się dywidendowym planom spółek. Jeśli dochody budżetu państwa będą w tym roku dobrze szły, to będzie można mocno zweryfikować plany i istotnie obniżyć wpłaty do budżetu z tego tytułu. Plan Morawieckiego będzie miał większy wpływ na to, jak będzie wyglądała polityka dywidendowa w kolejnych latach. Na razie trudno stwierdzić, jak będą wyglądały dywidendy w poszczególnych spółkach. Decyzje będą należeć do ministrów: skarbu, rozwoju i energii.
Puls Biznesu przypomniał, że na początku roku minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział wywiadzie dla Dziennik Gazeta Prawna, że do 2025 r. energetyka powinna przeznaczyć 50 mld zł na inwestycje. Zyski spółek energetycznych nie powinny być więc przeznaczone na dywidendę. Po wypowiedzi Tchórzewskiego i jego zastępcy Grzegorza Tobiszowskiego, nastąpiła mocna wyprzedaż akcji spółek energetycznych notowanych na GPW. W skutek tego, już w połowie stycznia Tobiszowski zapewniał, że nie planuje zmian polityki dywidendowej w energetyce.
„Puls Biznesu” zwraca uwagę na zmianę polityki dywidendowej innych firm europejskich. We wtorek wypłacaną dywidendę ograniczył EDF, a wczoraj RWE.
(Puls Biznesu/ CIRE)
GB.pl/nb