Santander otwiera centra technologii w Warszawie i Maladze
W centrach będzie pracować około 1400 specjalistów ds. technologii, którzy będą wspierać cyfrową i biznesową transformację banku. Na nowo utworzonej stronie www Santander ogłosił już około 750 rekrutacji na te stanowiska.
Grupa Santander stworzyła nowe centra technologii w Warszawie i Maladze, jako wsparcie dla jednostek biznesowych. Łącznie będą zatrudniać około 1400 specjalistów z wykształceniem naukowym, technologicznym, inżynieryjnym i matematycznym („STEM”), którzy pomogą w cyfrowej i biznesowej transformacji banku.
Oba centra już działają i rozpoczęły rekrutację pracowników o różnych kompetencjach, którzy początkowo będą wspierać funkcje biznesowe jednostki Santander Corporate & Investment Banking (SCIB). Technologia odgrywa strategiczną rolę w działaniach banku ukierunkowanych na rozwój najlepszych produktów i usług dla klientów. W szczególności bank szuka ekspertów w następujących dziedzinach: platformy i interfejsy programowania aplikacji (API); przetwarzanie w chmurze; big data; sieci; rozwój, bezpieczeństwo i operacje (DevSecOps); sztuczna inteligencja (AI); rozwój oprogramowania; architektura korporacyjna oraz cyberbezpieczeństwo.
Jak mówi Dirk Marzluf, Szef Globalny ds. Technologii i Operacji w Grupie Santander: Technologia jest strategicznym czynnikiem napędzającym rozwój, zwłaszcza w bankowości, gdzie produkty i usługi dostępne w kanałach cyfrowych stanowią znaczną część naszej oferty — a trend ten rośnie. Doskonale zdajemy sobie sprawę z możliwości w zakresie rozwoju biznesu związanego ze zmieniającą się rolą technologii.
Nowe centra pozwolą na większą integrację rynków, na których działa Santander w ramach modelu operacyjnego One Europe. Malaga i Warszawa stały się prężnymi ośrodkami technologii i innowacji, przyciągającymi światowej klasy specjalistów i mogącymi zaoferować atrakcyjne warunki zamieszkania i pracy. Grupa ma już podobne centra w Bilbao i Walencji (które wspierają Openbank); Valladolid (Santander Consumer Finance); Solares, Kantabrii.
Dzięki współpracy w ramach Grupy Santander tworzymy zespół ekspertów z międzynarodowym know-how. Wymieniamy się wiedzą, doświadczeniami, współpracujemy w modelu agile. Tworzymy tkankę nowoczesnej organizacji o globalnym zasięgu, która aktywnie uczestniczy w transformacji sektora bankowego. Cieszę się, że dzięki nowemu centrum technologicznemu w Polsce będziemy mogli jeszcze bardziej przyśpieszyć ten proces – komentuje Justyna Demkowicz-Dobrzańska, COO Santander CIB Polska, Dyrektorka Centrum Technologicznego Santander CIB w Warszawie.
Grupa Santander rozpoczęła szeroko zakrojoną akcję poszukiwania ekspertów ds. technologii w ramach programu rekrutacyjnego BeTech! W grudniu bank uruchomił nową stronę internetową betechwithsantander.com, na której dostępne są wszystkie aktualne oferty pracy, z których wiele dotyczy dwóch nowych centrów technologii. Obecnie Grupa poszukuje 750 specjalistów.
Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na ekspertów ds. technologii na różnych rynkach (zwłaszcza w instytucjach finansowych), Santander opracował własną strategię pozyskiwania talentów w dziedzinie IT. W 2020 r. bank utworzył program o nazwie BeTech! with Santander, w ramach którego chce zatrudnić 1000 ekspertów IT w Hiszpanii i 3000 na całym świecie, dążąc do przekształcenia Santander w najlepszą otwartą platformę usług finansowych, z najnowocześniejszą technologią i najlepszymi ekspertami, by przyspieszyć cyfrową i technologiczną transformację.
Jak powiedziała Alexandra Brando, Dyrektor HR Grupy Santander: Nasze nowe zespoły w Maladze i w Warszawie staną się częścią największego projektu transformacyjnego w sektorze finansowym w skali globalnej. Projekt zakładający ciągły rozwój, stymulowany przez zróżnicowany zespół otwartych na nowości ekspertów technologicznych, silnie zmotywowanych i działających w nieustannie ewoluującym środowisku.
Z radością myślimy o podjęciu kolejnego kroku, którym będzie rozwój działań na najważniejszych rynkach. Pomogą nam w tym nasi znakomici eksperci, posiadający rozległą wiedzę i kompetencje. Naszym celem jest bycie najlepszym pracodawcą w sektorze w odniesieniu do ekspertów technologicznych. Musimy wiedzieć, jak umiejętnie przyciągać do siebie profesjonalistów i jak wpierać ich we wspólnym rozwoju.
W 2019 r. Grupa Santander ogłosiła, że w ciągu najbliższych czterech lat zainwestuje 20 miliardów euro w cyfryzację i technologię. Bank przeniósł już 90 proc. swojej infrastruktury do chmury. Niedawno Santander ogłosił, że uruchomi własne konfigurowalne oprogramowanie Gravity na potrzeby digitalizacji podstawowej działalności bankowej. Po raz pierwszy odsetek klientów banku korzystających z kanałów cyfrowych przekroczył próg 50 proc.. Poza tym 56 proc. całkowitej sprzedaży odbywa się poprzez stronę internetową lub w aplikacji mobilnej.
Źródło: materiały prasowe