Stanisław Koczot z „GB” laureatem konkursu NBP
Narodowy Bank Polski po raz osiemnasty przyznał nagrody najlepszym dziennikarzom ekonomicznym w ramach Konkursu im. Władysława Grabskiego. Laureatów wybrała kapituła pod przewodnictwem prof. Adama Budnikowskiego.
Prezes NBP prof. Adam Glapiński podkreślił wyjątkową rolę i wartość mediów, zwłaszcza w sytuacji wywołanej przez koronawirusa, który uniemożliwił spotkanie podczas gali. Nawiązał do ostatniego przeprowadzonego na zlecenie NBP „Badania świadomości i wiedzy ekonomicznej Polaków”. Jego wyniki pokazują, że klarowne mówienie, pisanie o ekonomii, mądre wyjaśnianie, tłumaczenie jest dla społeczeństwa bardzo ważne. „To kolejny dowód na to, jak istotne jest budowanie lepszego zrozumienia pojęć gospodarki i rozwoju. A to jest właśnie państwa wyjątkowa rola” – powiedział dziennikarzom szef banku centralnego.
Spośród zgłoszonych prac konkursowych – publikacji i audycji, które ukazały się w mediach ogólnopolskich i lokalnych w okresie od 30 września 2019 r. do 9 października 2020 r. – nagrodzonych lub wyróżnionych zostało siedem. Kapituła konkursu nie wyłoniła laureata Nagrody głównej i nie przyznała tytułu „Dziennikarza Ekonomicznego 2020 r.”.
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:
Polityka pieniężna i stabilność finansowa
• Stanisław Koczot, „Gazeta Bankowa”, artykuł Zapnijcie pasy, bądźcie gotowi!
Nagroda za podjęcie ważnego i aktualnego tematu, a także przybliżenie czytelnikowi możliwych skutków pandemii dla gospodarki światowej, a w szczególności dla stabilności światowego systemu finansowego.
Finanse osobiste i edukacja ekonomiczna
• Kinga Wasilewska, TVP3 Bydgoszcz, program Spiszmy się jak na rolników przystało!
Nagroda za walory edukacyjne programu, jak również promowanie osiągnięć polskiego rolnictwa oraz wizerunku współczesnego gospodarza.
Felieton lub analiza
• Filip Lamański, Obserwator Gospodarczy, artykuł O co chodzi z Centralnym Portem Komunikacyjnym?
Nagroda za próbę zmierzenia się z pytaniem o zasadność budowy w Polsce centralnego portu lotniczego i ocenę korzyści płynących z tego przedsięwzięcia dla gospodarki.
• Krystian Kaźmierczyk, Telewizja Republika, program Biznes Polska
Wyróżnienie za różnorodność podejmowanych tematów, ich ciekawy dobór i aktualność.
Wywiad
• Grzegorz Siemionczyk, „Rzeczpospolita”, artykuł Nie potrzebujemy więcej zasobów, by się rozwijać
Nagroda za kompleksowe ukazanie perspektyw zużycia surowców i postępu technologicznego jako warunków zrównoważonego rozwoju świata. Za ciekawą i dynamiczna rozmowę, w której ukazano pożądany kierunek rozwoju ludzkości w jego gospodarczych aspektach.
Problematyka regionalna
• Anna Rudy, „Tygodnik Zamojski”, artykuł Czy ASF doprowadzi do upadku hodowli świń na Zamojszczyźnie?
Nagroda za podjęcie problemu ograniczeń produkcji zwierzęcej na Zamojszczyźnie i potencjalne skutki zaniechań w tej dziedzinie.
• Redakcja TVP3 Rzeszów, materiał Regionalne tarcze antykryzysowe zrealizowany z cyklu Gospodarka w kwarantannie
Wyróżnienie za podjęcie aktualnego tematu, ważnego zarówno dla całej polskiej gospodarki, jak i dla konkretnego regionu, a także za wysokie walory praktyczne programu.
Naszemu redakcyjnemu koledze z "Gazety Bankowej red. Stanisławowi Koczotowi serdecznie gratulujemy!