Synthos Chemical Award - Konkurs za milion
Z początkiem maja rusza pierwsza edycja konkursu dla polskich chemików, którzy mają szanse zawalczyć o gigantyczną nagrodę 1 miliona zł., ufundowaną przez chemicznego giganta - Synthos S.A.
Konkurs skierowany jest do osób, które nie ukończyły 50 roku życia, posiadają polskie obywatelstwo i mogą pochwalić się, mniej lub bardziej zaawansowanym za to innowacyjnym pomysłem, do zrealizowania w branży chemicznej. Zgłoszenia przyjmowane będą do końca lipca 2016 roku, ogłoszenie laureata i wręczenie cennej nagrody, odbędzie się w lutym 2017 roku na uroczystej Gali.
Pomysłodawca, organizator i fundator konkursu cel ma jeden. Rozwój innowacyjnej branży chemicznej w Polsce. Branży, która na bogate tradycje i wielki potencjał. Ten potencjał jest do wykorzystania m.in. dzięki propagowaniu chemii wśród młodych naukowców. Synthos na tym polu ma już doświadczenie realizowane od lat, choćby w ramach programów stażowych i stypendialnych Generacja Synthos. Firma nie żałuje też środków na badania inwestując średnio ok. 60 mln złotych rocznie. - Życzylibyśmy sobie, aby w Polsce było dużo firm chemicznych z dobrze rozwiniętymi działami badawczo-rozwojowymi – mówił podczas ogłoszenia konkursu Tomasz Kalwat, prezes zarządu w Grupie Synthos. – Z tym jeszcze nie jest najlepiej, dlatego musimy iść do przodu i myśleć przyszłościowo. Owszem nagroda jest dla nas z jednej strony inwestycją krótkoterminową, bo mamy nadzieję, że napłynie wiele wartościowych projektów. Jednak to, na czym najbardziej nam zależy jest do osiągnięcia w długim horyzoncie., czyli mocna zachęta dla młodych ludzi, aby zechcieli swoje ścieżki kariery opierać na działalności naukowej, w tym także w przemyśle chemicznym - dodał. No i kto wie, może kiedyś w przyszłości okaże się, że jakiś zdolny chemik odbierając słynny medal w Sztokholmie, wymieni nazwą naszej firmy, jako tej instytucji, która skromnym konkursem Synthos Chemical Award, otworzyła mu drogę do wielkich odkryć i największej naukowej nagrody – rozmarzył się prezes Kalwat.
Prezesowi wtóruje dr Jarosław Rogoża, członek zarządu Grupy Synthos, odpowiedzialny za prace badawczo-rozwojowe. - Wierzymy, że w ciągu kilku następnych lat konkurs i główna nagroda przełożą się na zwiększenie odkryć chemicznych w Polsce – dodaje. Sama nagroda ma charakter utylitarny, a o jej przyznaniu zdecyduje Kapituła konkursowa, w której składzie zasiadają wybitni polscy chemicy. W tym m.in. prof. Stanisław Penczek z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN jako przewodniczący, prof. Bogdan Marciniec, prezes Fundacji UAM i dyrektor Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego czy prof. Krzysztof Matyjaszewski wykładowca Carnegie Mellon University. W swojej ocenie przedstawiciele Kapituły będą bazować na kilku ważnych kryteriach, w tym na innowacyjności projektu, na potencjale inwestycyjnym i komercjalizacyjnym oraz wezmą pod uwagę znaczenie dla rozwoju przemysłu chemicznego w Polsce. Najlepsi kandydaci będą zapraszani na indywidualne rozmowy, w ramach których dostaną szansę na osobistą i pełniejszą prezentację swoich pomysłów. Więcej szczegółów na temat konkursu oraz harmonogram znajdują się w regulaminie zamieszczonym na stronie konkursu http://synthosaward.com/.
Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!