Techno Biznes 2018
„Gazeta Bankowa” po raz kolejny przyznała nagrody dla najlepszych wdrożeń technologicznych ubiegłego roku oraz dla najlepszych produktów, dostępnych obecnie na rynku. Wręczenie statuetek Lider 2017 i Hit 2018 odbyło się podczas Gali TechnoBiznes 2018, która – tradycyjnie – została zorganizowana w Centrum Nauki Kopernik. rozwiń
Konkursy Technologiczne „Gazety Bankowej” to najstarsze tego typu imprezy na polskim rynku.
- „Gazeta Bankowa” wspiera innowacje od 16 lat, bo właśnie 16 edycję konkursu Lider kończymy – powiedział Maciej Wośko, redaktor naczelny „GB”.
Foto.: Wojciech Dobrogojski
Warto dodać, że konkurs Hit jest nieco młodszy, jako że tegoroczna edycja była 11. Ale oba konkursy cieszą się już tak długą tradycją i tak dużą tradycją, że na gali rokrocznie pojawiają się przedstawiciele najbardziej innowacyjnych firm – zarówno tych, które oferują nowoczesne technologicznie produkty, jak i tych, które wdrażają u siebie najnowsze rozwiązania.
- Innowacyjność można mierzyć wysokością budżetu, jaki jest przeznaczany na badania i rozwój, skalą wzrostu wydatków itd. Ale używanie tych miar byłoby tak naprawdę sprowadzaniem innowacyjności do statystyki. A przecież innowacyjność to przede wszystkim ludzie, ludzie, którzy są na tej sali – powiedział Maciej Wośko.
Dodatkową zaletą konkursów technologicznych „Gazety Bankowej” jest to, że preferują one praktykę ponad teorią.
- Ten konkurs jest bardzo istotny, bo promuje nie tylko innowacyjność jako ideę ale przede wszystkim to, aby innowacje wdrażać skutecznie i efektywnie – powiedział Marcin Olender, menadżer ds. polityk publicznych Google Poland.
Foto.: Wojciech Dobrogojski
Jak co roku w trakcie Gali wysłuchaliśmy wystąpienia gościa specjalnego. W tym roku była to Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
- W obszarze innowacji finansowych mamy genialne talenty, mamy duże i małe firmy, które korzystają z tego potencjału. Po stronie administracji całkiem nieźle zdaliśmy egzamin, bo bariery w rozwoju tego rynku zaczynają być znoszone – powiedziała Jadwiga Emilewicz.
Przypomniała m.in. o zmianach, jakie wprowadzone zostały w Komisji Nadzoru Finansowego, dzięki którym powoli znikają bariery z rozwoju fintechów w Polsce. Zwróciła uwagę na działalność resortu finansów, który nie tylko organizuje konkursy dla technologicznych startupów, ale pracuje ze zwycięzcami tych konkursów przy wdrażaniu nowych rozwiązań. Ale zaznaczyła, że ten proces zmian w administracji nie został zakończony.
- Jeśli słowo innowacyjność ma nie być pustym słowem, to innowacyjna musi być polska administracja, bo w domenie publicznej jest najwięcej środków – powiedziała minister Jadwiga Emilewicz.
Środki publiczne są już wykorzystywane dla zwiększenia innowacyjności. Jak przypomniała minister Emilewicz, rząd zdecydował się na koncentrację wydatków w najbardziej obiecujących dziedzinach, aby uzyskać szybki i wysoki wzrost. Innowacje finansowe są właśnie taką dziedziną, toteż – jak zapowiedziała minister przedsiębiorczości i technologii – wkrótce rusza kolejny program, skierowany do fintechów, dzięki któremu mają się rozwinąć kolejne obiecujące podmioty.
- Mamy nadzieję, że pojawią się nie tylko podmioty, które podbiją polski, 38-milionowy rynek, ale liczmy, że w tym gronie będą firmy, które staną się globalnymi czempionami – powiedziała Emilewicz.
Odniosła się także do zmian technologicznych w sektorze finansowym. Jak powiedziała, innowacje finansowe stają się powoli polską specjalnością, co jest przede wszystkim zasługą naszych instytucji finansowych.
- Mówi się na świecie, że fintechy zastąpią tradycyjny sektor bankowy, tymczasem w Polsce to sektor bankowy jest największym promotorem nowoczesnych rozwiązań. To jest nasze podejście do innowacji – powiedziała.
Pozytywne nastawienie polskich banków do innowacji jest o tyle ważne, że tych nowoczesnych rozwiązań będzie przybywać.
- Jest ogromne przyspieszenie w wykorzystaniu nowych technologii w sektorze bankowym. To przyspieszenie będzie nadal się zwiększać - powiedział prof. Andrzej Gospodarowicz z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, przewodniczący jury konkursów technologicznych „Gazety Bankowej”.
Foto.: Wojciech Dobrogojski
Profesor, który kieruje pracami jury konkursów technologicznych od pierwszej edycji, zwrócił jednak uwagę, że innowacje mają także coraz większe znaczenie w przemyśle, toteż wprowadzenie do nagród kategorii Przemysł 4.0 było bardzo dobrym pomysłem.
O tym, jak szybko obecnie gospodarka adaptuje nowe technologie, mówił Jarosław Kroc, prezes Accenture w Polsce.
- Zaledwie dwa lata temu rozmawialiśmy o trendzie dotyczącym rozwoju robotyzacji i automatyzacji procesów. To było zaledwie dwa lata temu. W chwili obecnej tylko Accenture i tylko w Polsce prowadzi kilkadziesiąt projektów, związanych z robotyzacją i automatyzacją procesów - powiedział. - Rok temu na tej sali mówiliśmy o sztucznej inteligencji jako nowym interfejsie użytkownika, czyli wprowadzeniu sztucznej inteligencji jako pośrednika między firmę a jej klientów. Teraz szacujemy, że do 2020 r. aż 80 proc. relacji klientów z firmami będzie odbywać się z pośrednictwem sztucznej inteligencji – dodał.
ACCENTURE TECHNOLOGY VISION to raport, który analizuje opinie 6300 osób z kadry zarządzającej, odpowiedzialnych za rozwój biznesu i IT na całym świecie. Badaniem objęto firmy z 25 krajów, 19 branż, o przychodach powyżej 500 mln. USD. www.accenture.com/technologyvision
Foto.: Wojciech Dobrogojski
Potwierdzeniem tego rosnącego znaczenia innowacji w usługach finansowych oraz w innych branżach była duża liczba zgłoszeń do udziału w konkursie oraz ich wysoka jakość. Jury przyznało wiele wyróżnień i rekomendacji.
- Wszystkie zgłoszone wdrożenia są dowodem, że e-gospodarka, innowacja badania i rozwój są niezwykle ważnym elementami życia polskich przedsiębiorstw – powiedział Maciej Wośko, redaktor naczelny „Gazety Bankowej”.
Po wręczeniu nagród odbył się bankiet, który – jak co roku – był znakomitą okazją, aby najlepsi w Polsce specjaliści od wdrożeń i rozwiązań informatycznych poznali się oraz nawiązali kontakty z firmami, które takich wdrożeń dokonują. Takie znajomości – co wynika z doświadczenia z lat poprzednich – często owocują nowymi kontraktami i kolejnymi wdrożeniami, które nierzadko są przez nas nagradzane.
Foto.: Wojciech Dobrogojski
Nagrodzeni w konkursie Hit Roku 2018
Kategoria Bankowość:
Rekomendacje:
alfa Biometric Video Identification firmy Alfavox Sp. z o.o.
MULTICENTAUR-DMS wersja 3.0 firmy HEUTHES Sp. z o.o.
Platforma BIK Cyber Fraud Detection Biura Informacji Kredytowej SA
Portal Korporacyjny BIK Biura Informacji Kredytowej SA
VSoft Collection firmy VSoft SA
Nagroda Hit Roku 2018:
alfa Biometric Video Identification firmy Alfavox Sp. z o.o.
Platforma BIK Cyber Fraud Detection Biura Informacji Kredytowej SA
VSoft Collection firmy VSoft SA
Kategoria Ubezpieczenia i inne instytucje finansowe:
Rekomendacje:
Jupiter firmy Atena Usługi Informatyczne i Finansowe SA
White Label – ubezpieczeniowy system centralny firmy Altkom Software & Consulting
Nagroda Hit Roku 2018:
White Label – ubezpieczeniowy system centralny firmy Altkom Software & Consulting
Kategoria Przemysł 4.0:
Rekomendacje:
Fakturomat firmy Arcus SA
ISOF-ERP wersja 18.0 firmy HEUTHES Sp. z o.o.
Nagroda Hit Roku 2018:
ISOF-ERP wersja 18.0 firmy HEUTHES Sp. z o.o.
Foto.: Wojciech Dobrogojski
Nagrodzeni w konkursie Lider 2017 w kategorii Bankowość:
I miejsce
Bank Zachodni WBK za rozwiązanie Banki Zewnętrzne
II miejsce
PKO Bank Polski za rozwiązanie OCR (Optical Character Recognition) w aplikacji IKO
III miejsce
Alior Bank za rozwiązanie Bancovo.
Wyróżnienia:
- Bank Spółdzielczy w Wysokiem Mazowieckiem za Automatyzację procesów sprzedażowych i posprzedażowych w BS w Wysokiem Mazowieckiem
- ING Bank Śląski za Mój Asystent
- ING Bank Śląski za RoboPlatform
- PKO Bank Polski za iPKO Biznes
Foto.: Wojciech Dobrogojski
Nagrodzeni w konkursie Lider 2017 w kategorii Ubezpieczenia i inne instytucje finansowe:
I miejsce
AVIVA za MojaAviva – serwis online dla klientów Avivy
II miejsce
Nationale Nederalnden za Platforma Bancassurance Nationale-Nederlanden
III miejsce
General Towarzystwo Ubezpieczeń za Portal do sprzedaży produktów marki Proama – „ProAgent+”
Wyróżnienia:
- Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń Vienna Insurance Group za Mobli 2.0
- Link4 Towarzystwo Ubezpieczeń za LINK4 Kasa Wraca
Foto.: Wojciech Dobrogojski
Nagrodzeni w konkursie Lider 2017 w kategorii Przemysł 4.0
I miejsce
PKN Orlen za Energy Management System w PKN Orlen
II miejsce
Energa Obrót za Formularze online Energa – System umożliwiający zawieranie umów na energię elektryczną przez internet
III miejsce
Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych za W-SERVICE – System Monitorowania Parametrów Pracy Pojazdów
Wyróżnienia:
- PKN Orlen za Narzędzia informatyczne w optymalizacji procesów technologicznych APC – Advanced Process Control
- Zakład Farmaceutyczny Polpharma za system eDMS
Foto.: Wojciech Dobrogojski
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnej edycji konkursów technologicznych już za rok!
Pobierz wydanie specjalne Gazety Bankowej - TechnoBiznes 2018
Więcej czasu na zgłoszenia do TechnoBiznesu! Konkursy Technologiczne „Gazety Bankowej”, w trakcie których wybieramy Lidera 2017 i Hit Roku 2018, zawsze cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Tak samo jest w tym roku, dlatego też przedłużamy okres składania zgłoszeń do 6 marca. rozwiń
Startują kolejne edycje konkursów technologicznych „Gazety Bankowej” – XVI edycja konkursu „Lider” oraz XI edycja konkursu „Hit Roku” rozwiń