Techno Biznes 2022
Podczas corocznej gali „Gazety Bankowej” nagrody odebrali laureaci konkursów technologicznych – Technobiznes 2022. W tym roku są to jubileuszowe edycje – po raz 20. redakcja najdłużej ukazującego się magazynu ekonomicznego wybrała laureatów w konkursie Lider, a po raz 15. wyróżnienia otrzymają technologiczne Hity. rozwiń
Konkursy „Gazety Bankowej” to coś więcej niż tylko nagrody i wyróżnienia. To przede wszystkim możliwość przedstawienia, poznania i uhonorowania ludzi, którzy – w przypadku konkursu TechnoBiznes - przyczyniają się do technologicznego rozwoju naszego kraju, oraz – jak to ma miejsce w przypadku konkursu Najlepszy Bank – najskuteczniej i najbezpieczniej zarządzają naszymi finansami. Co roku werdykty konkursowych Kapituł budzą ogromne zainteresowanie, emocje i są długo jeszcze komentowane.
Od dwudziestu lat, nieprzerwanie i wspólnie z prof. Andrzejem Gospodarowiczem, pomysłodawcą i wieloletnim przewodniczącym Kapituły, redakcja „Gazety Bankowej” nagradza firmy z branży bankowej i ubezpieczeniowej, które z powodzeniem inwestują w digitalizację. Gdy konkurs startował wyróżnieniem było już samo posiadanie sprawnie działającej strony internetowej, dziś Liderzy zgłaszają systemy oparte o sztuczną inteligencję, blockchain, internet rzeczy i współpracę z największymi platformami wirtualnego świata. Co roku, członkowie Kapituły konkursu Techno Biznes, z uwagą przeglądają zgłoszenia w kategorii Lider (wdrożone i działające już rozwiązania IT) i Hity (propozycje dopiero powstających i czekających na wykorzystanie projektów cyfrowych). Kilka lat temu do bankowości i ubezpieczeń dołączyła nowa kategoria – Przemysł 4.0, w której zgłaszane są projekty z całej właściwie gospodarki.
W Kapitule Technobiznesu 2022 zasiadali:
• Prof. Andrzej Gospodarowicz, Katedra Bankowości, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
• Dr hab. Andrzej Sobczak, Kierownik Zakładu Zarządzania Informatyką, Szkoła Główna Handlowa
• Patrycja Sass-Staniszewska, Prezes Zarządu, Izba Gospodarki Elektronicznej
• Dr hab. Zbigniew Krysiak, adiunkt w Zakładzie Zarządzania Ryzykiem przy Instytucje Finansów Korporacji i Inwestycji w Szkole Głównej Handlowej
• Prof. Konrad Raczkowski, dr hab. w zakresie zarządzania instytucjami publicznymi. Dyrektor Centrum Gospodarki Światowej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
• Paweł Borys, Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju
• Romuald Orzeł, Prezes Zarządu Grupy Medialnej Fratria
• Henryk Uzdrowski, Członek Zarządu Grupy Medialnej Fratria
• Maciej Wośko, redaktor naczelny, Gazeta Bankowa
• Stanisław Koczot, zastępca redaktora naczelnego, Gazeta Bankowa
Patronat honorowy nad tegoroczną edycją konkursów Techno Biznes objęły:
• Ministerstwo Infrastruktury
• Ministerstwo Rozwoju Technologii oraz
• Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Szanowni Państwo, witam na uroczystym ogłoszeniu wyników dwóch konkursów Gazety Bankowej. Podczas dzisiejszej uroczystości nagrodzimy laureatów konkursów technologicznych oraz konkursów bankowych. W tym roku są to jubileuszowe edycje – po raz 20. wybierzemy laureatów w konkursie Lider oraz po raz 15. wybierzemy HITy a także po raz 30. nagrodzimy najlepsze banki. Bankowy Menedżer Roku zostanie nagrodzony po raz 24. – powiedział Maciej Wośko, redaktor naczelny „Gazety Bankowej” i portalu wGospodarce.pl.
Kolejny rok mierzymy się z trudną sytuacją – z realiami postpandemicznymi oraz wojennymi. Wiele polskich firm zaangażowanych jest w działania pomocowe skierowane do obywateli Ukrainy – tym bardziej dziękujemy, że zdecydowali się Państwo podjąć trud wypełnienia nie najłatwiejszych ankiet oraz przedstawienia swoich projektów i możemy się tu dziś spotkać – powiedział Maciej Wośko.
Konkursy Gazety Bankowej to coś więcej niż tylko nagrody i wyróżnienia. To przede wszystkim możliwość przedstawienia, poznania i uhonorowania ludzi, którzy – w przypadku konkursu TechnoBiznes - przyczyniają się do technologicznego rozwoju naszego kraju, oraz – jak to ma miejsce w przypadku konkursu Najlepszy Bank – najskuteczniej i najbezpieczniej zarządzają naszymi finansami – dodał Maciej Wośko.
W tym roku otrzymaliśmy blisko 50 zgłoszeń pretendujących do tytułu Lidera, za chwilę dowiemy się, które firmy wdrożyły w ubiegłym- 2021 roku, najbardziej interesujące rozwiązania, zyskując tym samym najwyższe uznanie kapituły konkursowej. O wręczenie nagród poproszę Henryka Uzdrowskiego, członka zarządu grupy Medialnej Fratria – stwierdził Maciej Wośko.
W kategorii BANKOWOŚĆ kapituła postanowiła wyróżnić trzy banki za następujące rozwiązania:
• Bank Spółdzielczy w Wysokiem Mazowieckiem za Wdrożenie elektronicznego Procesu zarządzania dokumentacją wewnętrzną przy jednoczesnej integracji z podstawowymi systemami informatycznymi Banku Spółdzielczego w Wysokiem Mazowieckiem
• PKO BANK POLSKI za Platformę No-Code/Low-Code dla citizen developerów w PKO BP
• BNP Paribas Bank Polska SA za Wdrożenie Two Factor Authentication by Secfense - Najkrótsza ścieżka do Zero Trust Security
Kapituła Technobiznes przyznała nagrody w kategorii Bankowość następującym zgłoszeniom:
Miejsce 3. w konkursie Lider 2021 w kategorii Bankowość zajmuje: Santander Bank Polska rozwiązanie: Platforma GTS (One Trade Portal)
Platforma umożliwia między innymi sprawdzanie statusu płatności wysłanej poprzez sieć SWIFT. Dzięki GPI Tracker można na bieżąco sprawdzać m.in. przebieg płatności, czas jej realizacji lub opłaty jakie są pobierane przez poszczególne banki realizujące daną transakcję.
Miejsce 2. W kategorii Bankowość zajmuje: PKO BANK POLSKI za R2C Platforma BigData Analytics (ML OPS)
Platforma wykorzystuje moc obliczeniową chmury i rozwiązań Machine Learning w celu wydobycia z posiadanych danych informacji i wykorzystania ich we wszystkich interakcjach z klientem. Rozwiązanie znacząco podnosi tempo wdrożeń modeli Machine Learning.
Miejsce 1. W kategorii Bankowość statuetkę otrzymuje: Bank Pekao S.A. za system EMPATIA
System Empatia umożliwia automatyczną analizę ocen aplikacji Banku Pekao dokonywanych za pośrednictwem Google Play, App Store czy poczty elektronicznej. Celem jego wdrożenia było wsparcie rozwoju aplikacji mobilnych.
Wyróżnienia w konkursie Lider 2021 w kategorii Ubezpieczenia i inne instytucje finansowe przyznano dwóm rozwiązaniom:
• Europa Ubezpieczenia za app2U - mobilne ubezpieczenia pay-as-you-use
• Biuro Maklerskie Pekao za RACHUNEK INWESTYCYJNY W Biurze Maklerskim PEKAO DLA KLIENTÓW BANKU KORZYSTAJĄCYCH Z SERWISU PEKAO24 ORAZ APLIKACJI PEOPAY
Miejsce 3. w tej kategorii zajmuje PKO Ubezpieczenia za PKO Inteligentny Dom
Program PKO Inteligentny dom to innowacyjne połączenie ubezpieczenia PKO Dom z technologią smart home.
Miejsce 2. W kategorii Ubezpieczenia i Inne instytucje finansowe zostało przyznane firmie Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. za i-Rolnik - serwis dla rolników ubezpieczonych w Generali Agro
i-Rolnik to serwis zawierający informacje o ubezpieczeniach i wydarzeniach oraz prognozę pogody.
Miejsce 1. W kategorii Ubezpieczenia i Inne instytucje finansowe zajmuje Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA za Asystent AI
Asystent AI generuje kosztorys naprawy szkody w kilka minut, dzięki opartej o sztuczną inteligencję zaawansowanej analizie przesłanych przez klienta zdjęć pojazdu i szkody.
Wyróżnienia w konkursie Lider 2021 w kategorii Przemysł 4.0 otrzymały:
• firma MPWiK S.A. we Wrocławiu za System zdalnego odczytu wodomierzy dla wrocławskich wodociągów
a także
• PKN ORLEN za rozwiązanie Analityka danych geolokalizacyjnych (GPS) cystern kolejowych i wykorzystanie informacji o pozycji cysterny w innych systemach logistyki
Miejsce 3. W konkursie Lider 2021 w kategorii Przemysł 4.0 zajmuje TOTALIZATOR SPORTOWY za projekt Nowa aplikacja „LOTTO - graj online”
Nowa aplikacja mobilna LOTTO była jednym z celów rozwoju kanałów sprzedaży Totalizatora Sportowego.
Miejsce 2. W kategorii Przemysł 4.0 zajmuje PKN ORLEN za projekt Platforma E-Commerce zintegrowana z programem lojalnościowym Vitay
Platforma E-Commerce to ponad 3 500 produktów w 5 głównych kategoriach: motoryzacja, elektronika, agd, sport i turystyka, dom i ogród. Poprzez nową platformę e-commerce, uczestnicy programu Vitay mogą też brać udział w akcjach charytatywnych organizowanych przez Fundację Orlen.
Miejsce 1. W konkursie Lider 2021 w kategorii Przemysł 4.0 zajmuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. za wdrożenie Smart Field – narzędzie do wielokryterialnej optymalizacji zarządzania złożem węglowodorów.
Smart Field wykorzystuje algorytmy genetyczne do wsparcia działalności poszukiwawczo-wydobywczej węglowodorów do analizy całego systemu produkcyjnego od złoża po system przesyłowy.
Przyszła pora na wręczenie nagród w konkursie HIT ROKU 2022. Przypominam, że tegoroczne HITY wręczamy już po raz 15. To konkurs, którego celem jest wyłonienie oraz promowanie najbardziej nowoczesnych i innowacyjnych ofert IT (produktów, rozwiązań, usług) skierowanych do firm i instytucji z kategorii: bankowość, ubezpieczenia i inne instytucje finansowe oraz Przemysł 4.0. To rozwiązania, które zdaniem Kapituły mają szanse stać się HITAMI w tym roku, wskazując kierunki rozwoju – powiedział Maciej Wośko.
Nagrody wręczał Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polska Grupa Energetyczna
Rekomendacje w konkursie Hit Roku 2022
W kategorii Bankowość rekomendacje uzyskały je następujące rozwiązania:
• AMLNet firmy SoftNet Sp. z o.o.
• Automatyzacja procesu wytwarzania dokumentów dla klientów bankowych przy użyciu TemplaR firmy in4mates Sp. z o.o.
• GRYFBANK wersja 21 firmy HEUTHES Sp. o.o.
Nagrodę Hit Roku 2022 w kategorii Bankowość otrzymuje:
• AMLNet firmy SoftNet Sp. z o.o.
AMLNet, czyli pakiet narzędzi i usług wspierających banki w procesie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Rekomendację i nagrodę Hit Roku 2022 w kategorii Ubezpieczenia i inne instytucje finansowe otrzymuje
• System Biznes BIG.PL firmy Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.
Projekt poprawia doświadczenia klientów BIG InfoMonitor oraz wykorzystuje nowe technologie. W ramach projektu m.in. dostarczono możliwość zdalnego zawierania umowy.
Rekomendację i nagrodę Hit Roku 2022 w kategorii Przemysł 4.0 otrzymuje
• Piaskownica technologiczna BIK HUB firmy Biuro Informacji Kredytowej S.A.
Piaskownica technologiczna BIK HUB to przestrzeń badawcza do profesjonalnej weryfikacji innowacyjnych rozwiązań w różnych sektorach gospodarki , także spoza rynku finansowego.
Patroni Honorowi:
Zobacz relację z gali:
„Gazeta Bankowa” rozpoczyna nową, jubileuszową edycję konkursu Techno Biznes. Po raz 20. wybierzemy Lidera oraz po raz 15. Hit Roku. Zasady konkursu pozostały takie same jak w latach poprzednich: zgłoszenia przyjmujemy w dwóch kategoriach – pierwsza to „Lider Roku 2021” , a druga „Hit Roku 2022” . Konkurs, a w zasadzie konkursy, bo Techno Biznes składa się z dwóch równoległych przedsięwzięć, które wyłaniają czołówkę naszego rynku technologicznego w różnych dziedzinach, mają długą tradycję: tegoroczny Lider jest już XX edycją, a Hit – XV. To jedne z konkursów z najdłuższą historią w Polsce! rozwiń
„Gazeta Bankowa” zakończyła kolejną, jubileuszową edycję konkursu Techno Biznes. Po raz 20. wybraliśmy Lidera oraz po raz 15. Hit Roku. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu już 28 czerwca 2022. rozwiń
Rozpoczynamy kolejną, tym razem jubileuszową edycję konkursu Techno Biznes. Po raz 20. wybierzemy Lidera oraz po raz 15. - Hit Roku. rozwiń
Na prośbę uczestników przedłużamy termin nadsyłania zgłoszeń. rozwiń