HSBC finalizuje udaną transakcję dla polskiego Skarbu Państwa
Po raz pierwszy od ogłoszenia pandemii COVID-19, HSBC Polska działał jako główny współzarządzający emisją (Joint Lead Manager — JML) i prowadzący księgę popytu w bardzo udanej transakcji dla Skarbu Państwa Rzeczpospolitej Polskiej, z ratingiem A2/A-/A-.
Bank skutecznie przeprowadził emisję 3-letnich euroobligacji Reg S na okaziciela, o wartości nominalnej 2 mld EUR, z terminem zapadalności przypadającym na 7 lipca 2023 r. Polska tym samym wróciła na europejskie rynki, wykorzystując sprzyjające okoliczności rynkowe i apetyt inwestorów na krótkoterminowe polskie papiery dłużne denominowane w euro. Przypomnieć należy, że w lutym tego roku miała już miejsce emisja 5-letnich obligacji z ujemną rentownością.
- Ta udana transakcja świadczy o konsekwentnym zaangażowaniu HSBC w Polsce. Ulokowaliśmy emisję na rynku, a emitent mógł ustalić końcowy spread na MS+29. Geograficzny zasięg emisji był bardzo szeroki, a popyt zgłoszony przez ponad 110 inwestorów przekroczył 5,8 mld EUR - nie licząc zainteresowania JML. Ponadto, księga popytu okazała się bardzo odporna na zwężanie spreadu w ciągu dnia. Ostateczna nominalna wartość emisji wyniosła 2 mld EUR przy końcowej rentowności -0,11%. Jest to jak dotąd najniższa rentowność publicznej emisji denominowanej w euro osiągnięta przez Polskę – powiedział, Sebastian Szaudel, p.o. Dyrektora Zarządzającego Pionem Bankowości Komercyjnej i Globalnej.
Popyt świadczy o apetycie inwestorów na państwowe papiery klasy inwestycyjnej oraz odzwierciedla solidną i stabilną wiarygodność emitenta. Ostateczna premia nowej emisji była pomijalna, co jest dowodem i potwierdzeniem kondycji finansowej Rzeczpospolitej Polskiej, która jako pierwszy kraj spoza strefy euro wyemitowała obligacje z ujemną rentownością od wybuchu epidemii COVID-19.
Wiodąca, globalna platforma bankowości HSBC, a w szczególności stała obecność w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, zapewniają bankowi unikatową znajomość lokalnej dynamiki oraz umożliwiającą oferowanie optymalnych rozwiązań.
Źródło: materiały prasowe